Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Abbas'ın yerine Barguti geliyor!

10 Ocak 2009 / 17:47
Bir Kuveyt gazetesine göre, dün görev süresi sona eren Mahmud Abbas, artık geri dönmeyecek.
Filistin'de Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas'ın görev süresinin dolmasının ardından yerine kimin geçeceği ya da Abbas'ın göreve devam edip etmeyeceği tartışılırken, el-Arabiyye TV'nin Kuveyt mahreçli Awan (Evan) adlı gazetenin konuyla ilgili güvenilir kaynaklara dayanarak verdiği haber, gündeme bomba gibi düştü.

Gazete, Amerikalıların şu anda Abbas'ın yerine geçecek isimle ilgili arayışlarının sürdüğünü, siyasi süreci ve barış görüşmelerini sürdürecek Filistinli bir lideri bulmaya çalıştıklarını kaydetti.

Gazetenin 9 Ocak 2009 tarihinde yayınladığı habere göre Mahmut Abbas, yakınlarına mevcut durumda göreve devam etmeyeceğini belirtmiş bulunuyor. Gazete, Abbas'ın göreve devam etmeme kararının yıllar süren görüşmelerin 2008 sonunda somut bir noktaya varacağına dair verilen sözlere rağmen hiçbir şekilde sonuca ulaşmaması, Hamas'la yaşanan krize çözüm bulunamaması ve Gazze'ye yönelik İsrail saldırıları gibi nedenlere dayandığı belirtiliyor.

Arap diplomasi kaynakları, gözlerin bağımsız Filistinli şahsiyetlere dönmeye başladığını, bunların başında da 2004 yılında İsrail mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkum edilen Mervan Barguti'nin geldiğini belirtiyorlar.

Barguti'nin popülaritesi, tutuklanarak hapse girmesinin ardından daha da artmış, Hamas bile esir asker Gilat Şalit'le yapılacak takasta, Barguti'yi listenin başına koymuştu. Ancak o dönemde İsrail, Barguti'yi bırakmayı reddetmişti.

AMERİKAN KAYNAKLARI: PERES, BARGUTİ'NİN BIRAKILMASINDAN YANA

Evan'de Selami Nimat'ın hazırladığı haber-analize göre Avrupalı ve Arap yönetimlerinin bir çoğu, Batı Şeria ile Gazze'yi birleştirebilecek, Hamas'la el-Fetih arasındaki sorunları ortadan kaldırabilecek ve İsrail'le barış görüşmelerini götürebilecek ender isimlerden olması hasebiyle Barguti'nin serbest bırakılmasına sıcak bakmakta.

Washington'un da barış görüşmelerinin devam etmesini istediği ve Barguti'yi desteklediği, haberde altı çizilen hususlar arasında.

Amerikan kaynakları, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in, barış sürecine hizmet edeceğini düşündüğü Barguti'yi kişisel yetkisini kullanarak affedebileceğini belirtiyor. Peres'in temel gerekçesi ise Barguti'nin sivillerin hedef alınmasına karşı çıkması, meşru direniş hakkını savunduğu için Filistinlilerin gönüllerinde müstesna bir yere sahip olması. Ancak böyle bir liderin İsrail'le barış görüşmelerini sürdürmesinin mümkün olduğuna inanılıyor.

Barguti, 2000 yılında beri hapiste bulunduğu süre içerisinde, sürekli olarak birlik çağrısı yapmış, son olarak el-Fetih'le Hamas arasındaki krizde taraf tutmak yerine akan kanın durdurulması yönündeki yapıcı çağrılarıyla iki tarafın da sempatisini kazanmıştı. Barguti hapiste olmasına rağmen, bağımsız aday olarak girdiği 2006 milletvekili seçimlerinde parlamentoya girmeyi başarmış, yapılan anketlerde en çok oyu alan aday olduğu halde Filistin'deki birliğe gölge düşürmemek için başkan adaylığından çekilmişti.

Ramallah doğumlu olan Barguti, gerek sahip olduğu keskin zeka, gerekse hırsı ve azmiyle Fransa'nın tarihi lideri Napolyon'a benzetiliyor. Barguti, 1994 yılında sürgünde olduğu Ürdün'den Ramallah'a dönmüş ve o günden ikinci intifadanın başlangıcı olan 2000 yılına kadar barış görüşmelerine katılmıştı. Hapiste geçirdiği yıllar boyunca İbraniceyi çok iyi öğrenen Barguti, siyaset bilimi ve tarih eğitimi almış bulunuyor.

dunyabulteni
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri