Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, İran dış politikasını değiştiriyor

11 Ocak 2009 / 17:33
Amerika Birleşik Devletleri yeni Başkanı Barack Obama'dan İran ile ilgili sürpriz bir açıklama geldi. Obama, İran konusunda yeni bir yaklaşım izleyeceklerini açıkladı
OBAMA: ORTADOĞU KONUSUNU ERTELEMEYECEĞİZ

ABD'de başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Barack Obama, hemen Ortadoğu'da barış için çalışacağını, Gazze saldırılarının, bunu bir an önce yapma kararlılığına kendisini yönlendirdiğini belirtti.

Amerikan ABC televizyonunda George Stephanopoulos'un sunduğu "This Week" programına katılan Obama, barış çabalarına hemen başlamanın önemli olduğunu vurguladı.

20 Ocakta başkanlık görevini devralacak olan Barack Obama, hem İsrail tarafında hem de Filistin tarafında sivillerin ölmesini "içler acısı" olarak niteleyerek, "Açıkçası bu, yıllardır süren sorunu çözmeye çalışmak için daha kararlı olmamı sağlıyor" dedi.

Başkanlık kampanyası sırasında Obama, hem Başkan George Bush'un hem de eski başkan Bill Clinton'ın İsrailliler ve Filistinliler arasında barışı sağlama yönünde gayretle çalışmak için çok beklediklerini söylemişti.

'İRAN'A YENİ BİR YAKLAŞIMDA BULUNACAĞIZ'

Programda ayrıca İran konusuna da değinen Obama, İran'a, halkına saygıyı vurgulayan ve liderlerine beklentileri ayrıntılarıyla açıklayan yeni bir yaklaşımda bulunacaklarını söyledi.

"İran, çözülmesi gereken en büyük sorunlarımızdan biri olacak" diyen Obama, İran'ın Hizbullah'a verdiği destek ve Ortadoğu'da silah yarışını başlatabilecek nükleer silahlanmasından endişe duyduğunu dile getirdi.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri