Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, İran sınırına askeri üs kurdu

26 Haziran 2008 / 09:33
Irak'ın İran sınırına dört askeri üs inşa eden Amerikan ordusu, bu üsleri modern füze savunma teknolojileri ve erken uyarı sistemleriyle donattı.
Irak istihbaratında üst düzey bir yetkili, Amerika’nın son aylarda Irak’ın İran sınırı yakınlarında dört yeni askeri üs inşa ettiğini bildirdi. Yetkili, bu üslerin herhangi bir füze saldırısına karşı son derece modern füze savunma teknolojileri ve erken uyarı sistemleriyle donatıldığını açıkladı.

Adının açıklanmasını istemeyen Iraklı subay, Irak basınına yaptığı açıklamada inşaatı devam eden bu üslerin Irak’ın işgalinden bu yana İran’a verilen en ciddi mesaj olduğunu vurguladı.

Bu dört üsten birisinin İran’ın Irak sınırına otuz kilometre yakınlarında bulunan bir kentin hemen karşısında yer aldığını belirten söz konusu kaynak üssün füze savunma ve erken uyarı sistemleriyle donatılmış olduğunu ayrıca Irak işgalinden önce Amerika tarafından Kuveyt’te denenen Radar sistemlerine benzer bir sistemle donatıldığını belirtti.

İsrail saldırısına hazırlık mı?

Adı geçen kaynağa göre bu üslerin inşa amacının kesinlikle Irak’ta sürdürülen işgale lojistik destek sağlamak olmadığını asıl amacın İran’ın nükleer tesislerine saldırıcak olan İsrail’e yanıt olarak Basra Körfezi’nden İsrail’e füze fırlatmak isteyen İran’ın saldırılarına karşı koymak. Sözkonusu kaynağa göre bu dört üs İran’ın Irak sınırına yakın olan Bedre, Jesan ve Zerbatiye kentlerinin karşısında kurulmuş durumda.

Aynı kaynağa göre, bu üsler Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı subaylar, CIA ve Pentagon’a bağlı uzmanlar tarafından denetleniyor.

Bu dört askeri üssün Irak’taki Amerikan Ordusuyla herhangi bir ilişkisinin olmadığını belirten Iraklı istihbaratçı, üslerde görevli 930 kadar asker ve görevlinin Irak’ta bulunan Amerikan askerleri listesinde yer almadığını vurguladı. Hiç bir Iraklının ya da silahlı kimsenin yaklaştırılmadığı üsler Amerikan ordusu tarafından üst düzeyde korunuyor.

Bu haber toplam 3970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri