Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, krizden kurtuluşu Körfez'de arıyor

21 Kasım 2008 / 18:13
Dünya ekonomik krizden kurtuluş yolları arıyor. Batı ülkeleri kurtuluş için Körfez ülkelerine yönelirken, büyümekte olan ülkeler ise çıkış yolu olarak IMF'ye sığınıyor.
Ekonomik durgunluğu önlemek için mali yardım arıyan ABD rotayı Körfez'e çevirdi. ABD, küresel mali krizi frenlemek için dört Körfez ülkesinden tam 300 milyar dolar istedi.

Amerika, Körfez ülkelerinin yardımlarını sıkıntı içerisinde olan endüstriler, bankalar ve diğer problemli şirketler için kullanacak.

Kuveyt’te yayınlanan günlük es-Siyase adlı gazetenin haberine göre ABD, küresel finansal erimeyi frenlemek için dört Körfez ülkesinden 300 milyar dolar istedi.

NE KADAR İSTENDİ?

Üst düzey kaynaklardan haberi aktaran gazete, Washington’un Suudi Arabistan’dan 120 milyar dolar, BAE’den 70 milyar dolar, Katar’dan 60 milyar dolar ve Kuveyt’ten de 40 milyar dolar istediğini söyledi.

Gazete, Washington’un ‘finansal yardım’ olarak aradığı bu parayı finansal krizin olumsuz sonuçlarını gidermek ve ekonomisinin son derece ciddi bir durgunluğa girmesini önlemek için istediğini aktardı.

NERELERDE KULLANILACAK?

Kuveyt gazetesi, ABD’nin bu fonları sıkıntılı durumda olan otomobil endüstrisi, bankalar ve küresel finansal hengameden dolayı sıkıntıda olan diğer şirketler için kullanacak.

Hepsi de OPEC üyesi olan dört ülke, günlük olarak 14 milyon varil petrol üretiyor. Bu ise OPEC’in üretiminin yarısına ve dünya üretiminin ise yüzde 17’sine denk geliyor.

Dört devlet de petrol fiyatlarının 50 dolardan 147 doların üzerine çıkmasıyla son altı sene içerisinde yaklaşık olarak 1.5 milyar dolar para biriktirdikleri tahmin ediliyor.

Gazete, ABD’nin Kuveyt’ten Irak’ın 16 milyar dolar civarında olduğu düşünülen borçlarını silmesini istediğini de bildirdi.

İNGİLTERE DE KÖRFEZ'E AÇILMIŞTI

Bu arada İngiltere Devlet Başkanı John Brown, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri yönetimlerinden yaklaşık 10 milyar dolarlık borç talebinde bulunmuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 870 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri