Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD, ordusuna Hizbullah'ı örnek gösterdi

20 Aralık 2008 / 13:42
ABD Ordusu, gelecekte kendisine karşı savaş taktiğinin Hizbullah modelinde olacağını söyleyerek, örgütü inceliyor.
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Kara Kuvvetleri Savaş Yüksek Okulu tarafından yayınlanan bir rapor, ABD'ye 2006'daki Hizbullah-İsrail Savaş'ından birçok ders alması gerektiği uyarısında bulundu.

İsrail gazetesi Haaretz'de yayınlanan raporda, bir gerilla örgütünden daha çok düzenli bir ordu yapılanmasına sahip olan Hizbullah'ın, İsrail ile diğer Arap ülkelerinden daha iyi savaştığı vurgulanıyor. Raporda, devlet olmayan bir aktörün, Batılı tarzdaki bir devletle savaşmasının büyük bir dikkat çektiği de ifade ediliyor.

Hizbullah'ın diğer klasik gerilla örgütleri gibi halkın arasına saklanmadığı, bizzat hendekler kazarak İsrail'e karşı koyduğu hatırlatılan raporda, örgütün düzenli orduların disiplini içinde savaştığının da altı çiziliyor. "ABD, hem gerilla ve hem de düzenli ordu taktiklerini başarılı bir şekilde uygulayan Hizbullah'tan büyük dersler almalı" denilen raporda, Amerikan ordusunun da düşmanlarıyla asimetrik savaş taktikleriyle savaşması gerektiği belirtiliyor.

Hiçbir ordunun düzenli ordu ve gerilla taktikleriyle savaşan bir güce karşı koyamayacağı öne sürülen rapora göre, Amerika'nın Irak ve Afganistan'da sürdürdüğü savaşı, 2006'daki Hizbullah-İsrail Savaşı'ndan alacağı derslerle yeniden planlaması gerektiği de ifade ediliyor. Lübnan'daki Hizbullah-İsrail Savaşı'nda, çok sayıda asker kaybeden İsrail geri çekilmişti.

Raporda, İsrail Ordusu`na karşı bütün Arap ordularından daha iyi savaştığının altı özellikle çizilen Hizbullah'ın disiplininden ve taktiklerinden övgüyle de bahsedildi.

Dr. Stephen D. Biddle ve Jeffrey A. Friedman tarafından hazırlanan "2006 Lübnan Mücadelesi ve Savaşın Geleceği" başlığını taşıyan rapor, Hizbullah`ın kullandığı geleneksel gerilla taktikleri ve modern ordular benzeri sistem karışımın, Amerikan Ordusu için yeni sorunlar ortaya koyduğu da ileri sürülüyor.

Raporu hazırlayanlar, Raporda, devlet olmayan bir aktörün Batılı tarzdaki bir devletle savaşmasının büyük bir dikkat çektiğini kaydettiler.

Raporda, Amerika'nın Irak ve Afganistan'da sürdürdüğü savaşı, 2006'daki Hizbullah-İsrail Savaşı'ndan alacağı derslerle yeniden planlaması gerektiği de belirtildi.

100 sayfalık raporda, benzetmelerle, Hizbullah'ın askeri gücü de anlatıldı. ABD'nin işgali sırasında, Irak'taki Cumhuriyet Muhafızlarının yapması gerekenleri, Hizbullah'ın yaptığı belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı: "ABD birlikleri Bağdat'a ilerlerken, Saddam'ın en güvendiği ordu olan Cumhuriyet Muhafızları, hiç karşı koyamadı; çünkü, hedeflerini tutturamadılar, kendi aralarında hiçbir disiplinleri yoktu, haberleşemediler bile, komutanların da askerler üzerindeki otoritesi dibe vurmuştu. Ama Hizbullah'da bunun tam tersi bir durum gözüküyor."

Yine raporda, Mısır ile İsrail arasındaki 6 gün Savaşı'na atıfta bulunularak, "Mısır Ordusu'nun istihbaratı, Hizbullah'ın istihbaratından çok çok kötüydü, Mısır, İsrail'in ne yaptığı bile bilemezken, Hizbullah, İsrail'in tüm haberleşmesini takip etmeye çalıştı" deniyor

Aynı raporda, Hizbullah, İkinci Dünya Savaşı'ndaki Japonlarla da karşılaştırılarak, "Japonların, ABD karşısındaki taktikleri, Hizbullah'ın İsrail karşısındaki taktiklerinden çok daha zayıftı" ifadesi kullanıldı.

Raporun sonunda geleceğin savaşlarının büyük silahların savaşları değil, farklı savaş anlayışlarının, taktiklerin belirleyeceği savaşlar olacağına da dikkat çekilerek, Hizbullah'ın bu yüzden incelendiği söyleniyor. Raporda, Hizbullah'ın gelecek savaşlarda, ABD karşıtı örgütlere rol modellik yaptığı vurgulanıyor.
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri