Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD,mortgage şirketine el koydu

08 Eylül 2008 / 14:33
Dev mortgage şirketleri patır patır dökülüyor. ABD hükümeti 5.2 trilyon dolarlık operasyona imza attı.
ABD hükümeti 5.2 trilyon dolarlık iki dev mortgage şirketine el koydu.

ABD yönetimi, geçen yıl patlak veren emlak krizinden çok kötü etkilenen dev "mortgage" şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in denetimine, daha büyük bir krizin çıkmaması amacıyla el konulduğunu duyurdu.

Konuya ilişkin açıklamayı yapan ABD Hazine Bakanı Henry Paulson,
gerekçeyi dile getirirken, "Fannie Mae ve Freddie Mac, o kadar büyük ve finans sistemimizle o kadar içiçe ki, bunlardan birinin çöküşü bile bizdeki ve bütün dünyadaki finans piyasalarında büyük karışıklığa yol açar" dedi.

Paulson, bu şirketlerinin batmasının, Amerikan halkına ev, oto ve tüketici kredisi sağlanmasını ve iş finansını çok olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Kararın ardından iki şirketin denetimi, Kongre tarafından bu yaz özel
olarak oluşturulan Federal İskan Finans Dairesi'ne devrediliyor. Kararla birlikte iki şirketin yöneticileri de değiştirildi. Fannie Mae'nin başına, Merrill Lynch'ın eski başkan yardımcılarından Herb Allison, Freddie Mac'in başına da US Bancorp'un eski başkan yardımcılarından David Moffett getirildi.

PİYASALAR RAHATLADI

ABD yönetiminin, zorda olan dev konut kredisi şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'e el koymasının konut piyasasına yarayacağı belirtildi.

Analistler, konut sektöründeki likidite sıkıntısının giderilmesiyle, ertelenmiş olan yeni konut alımlarının yeniden başlayabileceğini belirtiyor.

Bu arada, uluslararası borsalar da rekor düzeyde değer kazandılar.

Borsaların yükselmesinde, geçen yıl patlak veren emlak krizinden en çok etkilenen dev mortgage şirketleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in denetimine, daha büyük bir krizin çıkmaması amacıyla el konulması etkili oldu.

ABD Yönetiminin kararının ardından iki şirketin denetimi, Kongre tarafından özel olarak oluşturulan Federal İskan Finans Dairesine devredilecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri