Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabil'deki asker sayısı artıyor

25.05.2010 14:22
ABD'nin, 9 yıldır savaş yürüttüğü Afganistan'daki asker sayısı 2003'te işgal ettiği Irak'taki asker sayısını ilk kez geçti.

ABD'nin, 9 yıldır savaş yürüttüğü Afganistan'daki asker sayısı 2003'te işgal ettiği Irak'taki asker sayısını ilk kez geçti. Pentagon'dan yapılan açıklamada asker sayısı değişiminin nedeni ise Taliban'la yapılan savaş.

ABD'nin, 9 yıldır savaş yürüttüğü Afganistan'daki asker sayısının, 2003'te işgal ettiği Irak'taki asker sayısını ilk kez geçtiği bildirildi.

Washington'ın Afganistan'da militanlara karşı savaşı yeni önceliği olarak belirlemesinin bir yansıması olarak değerlendirilen ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) açıklamasına göre, Afganistan'da 94 bin, Irak'ta 92 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Başkan Barack Obama yönetiminin, daha önemli çatışmaların olduğunu belirterek birinci önceliği yaptığı Afganistan'daki Amerikan asker sayısının daha da artması, Irak'takilerinse azalması bekleniyor.

Obama, ABD'nin Irak'taki muharebe görevinin sona erdiğini, diğer taraftan Afganistan'da çatışmaların şiddetleneceğini belirtmişti.

Barack Obama, hafta sonunda yaptığı bir konuşmada, "Irak'ta savaşı sona erdirirken, Afganistan'da ilerliyoruz. Önümüzde zor günler var. Şartlara uyacağız, ısrarla devam edeceğiz ve hiç şüphem yok ki, Afgan ve uluslararası ortaklarımızla Afganistan'da başaracağız" demişti.

Afganistan'daki Amerikan askeri sayısının Obama'nın talimatları doğrultusunda 98 bine ulaşması bekleniyor.

Irak'ta 2006-2007 döneminde 130 bin ile 172 bin arasında Amerikan askeri savaşıyordu. Washington ile Bağdat arasındaki anlaşma uyarınca, muharip Amerikan askerlerinin eylüle kadar Irak'tan ayrılması, 2012'ye kadar tüm Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesi gerekiyor.

AA

Bu haber toplam 938 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri