Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD: 'Afganistan'da Gidişat Kötü'

09 Ekim 2008 / 12:35
Amerikan İstihbarat Kurumlarının Hazırladığı Bir Taslak Raporda, Afganistan'da Aşağı Doğru Bir Gidiş Olduğu Belirtiliyor.
Amerikan istihbarat kurumlarının hazırladığı bir taslak raporda, Afganistan'da aşağı doğru bir gidiş olduğu belirtiliyor.

New York Times'ın gizli rapora yakın kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, raporda Afganistan'da merkezi otoritedeki çöküşün, Devlet Başkanı Hamid Karzai hükümetindeki yolsuzluklar ve Pakistan'dan sızan militanların saldırılarındaki artışla hızlandığı kaydediliyor.

Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından tamamlanması beklenen Milli İstihbarat Tahminleri raporunun, Afganistan'daki durum üzerine ABD'nin son yıllarda hazırladığı en kapsamlı rapor olduğu ifade ediliyor.

Rapora göre, Pakistan'daki militanların yaptıkları saldırıların dışında Afganistan'ın karşılaştığı önemli sorunların çoğu ülkenin kendi ürünü.

Raporda Afgan ordusunun inşasındaki başarılardan söz edilse de, hükümetin Taliban'ın ülkedeki etkisindeki artışı önleme konusundaki becerisine şüpheyle bakılıyor.

Rapor, ABD'nin 16 istihbarat kurumunun görüşlerini yansıtıyor.
sondakika
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri