Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Her gün 18 ABD askeri...

02.05.2010 00:00
ABD’de hazırlanan bir rapora göre, her ay ortalama 950 Amerikan askeri intihara kalkışıyor ve bu intiharlar emekli personel dairesinden sağlık ve bakım tedavisi almaya devam ederken oluyor.

Washington’un saldırgan savaşları yüzünden, Obama yönetimi ve Pentagon giderek artan bir şekilde intihar salgınıyla baş etmek durumunda. Ortalama her gün 18 askerin intihara kalkıştığı gerçeği, yönetimi korkutuyor. Bu haber, geçtiğimiz hafta Army Times gazetesinde, ABD Eski Asker personel Dairesi yetkilileri tarafından hazırlanan bir grafiğe dayanılarak yazıldı.

Dairenin raporuna göre, her ay ortalama 950 asker intihara kalkışıyor ve bu emekli personel dairesinden sağlık ve bakım tedavisi almaya devam ederken oluyor. İntihara kalkışan bu askerlerden yüzde 11’i 9 ay içinde kendini öldürmeyi denerken, bunlardan yüzde 7’si, intihar girişimleriyle, hayatını kaybediyor.

En büyük intihar girişimi ise, Irak ve Afganistan’da savaşan askerler arasında gerçekleşiyor. 30 Eylül 2009 tarihinde sona eren malî yıl takvimine göre, 1868 intihar girişimi oldu ve bunlardan 100 tanesi intihar etmeyi başardı.
2001 ve 2006 yılları arasında, Irak ve Afganistan’da savaşan askerler arasındaki intihar oranı 2 kat arttı ve hızla artmaya devam ediyor. 2003 yılında görevdeki askerlerden 77’si intihar etmişken, bu sayı 2008 yılında 140’a çıktı.

Eski askerlerin en büyük sorunu evsizlik ve işsizlik. ABD’de hâlen 154 bin eski asker evsiz, sokaklarda yatıp, kalkıyor. Eski askerler arasındaki işsizlik oranı ise, ABD’deki resmî işsizlik oranından daha fazla: yüzde 15.7. Tabii buna, kayıt yaptırmayan işsiz askerler dahil değil. BU askerlerin hemen hemen hepsi de ırak ve Afganistan’da savaşmış olan askerler.

Military Times ordu gazetesine göre, eski askerlerin yüzde 15’i bir çeşit uyuşturucu veya sakinleştirici kullanıyor.
Capitol Hill’de çalışan Eski Askerler Dairesi Sekreteri ve eski bir ordu şefi olan Eric Shinseki, Hastaneye her ay, 10 bin intihar teşebbüsü telefonu geldiğini doğrulayarak, askerlerin hızla intihara sürüklendiklerini doğruluyor.

Kaynak Dünya Sosyalistleri web sitesi. wsws.org.

Fazıl Duygun / Timeturk
 

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri