Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Askerini "suçsuz" Buldu

05 Haziran 2008 / 12:51
Irak'ta kadın, erkek ve çocuk Iraklı 24 masum insanı kasten katleden ABD askerleri mahkemelerde tek tek aklanıyor.
2005'te Irak'ta Haditha'da 24 sivilin öldürülmesi ile yargılanan Amerikalı deniz piyadesi Amerikan askeri mahkemesi tarafından "suçsuz" bulundu. 27 yaşındaki Teğmen Andrew Grayson bu olayla ilgili yargılanıp "suçsuz bulunan" altıncı kişi oldu.

AFP'nin bildirdiğine göre, 28 Mayıs'ta başlayan yargılamanın sonunda California Camp Pendleton askeri üssünden bir sözcü, mahkeme jürisinin Grayson'un "hiç bir suçu olmadığına" karar verdiğini bildirdi.

Grayson, yanlış ifadeler vermek, sahtekarlık yapmak, adalelete engel olmakla itham oluyordu. Fakat askeri yargıç bu ithamları geçersiz buldu.

Teğmen Grayson, Haditha'da erken, kadın ve çocuk 24 kişinin öldürülmesi ile ilgili olarak yargılanan ilk Amerikan deniz piyadesi oldu.

19 Kasım 2005'te Haditha köyünde yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması üzerine devriye gezen bir ABD askeri öldü. Savunma avukatlarının iddialarına göre, direnişçiler yakınlardaki evlerden askerlere ateş açtı ve askerler karşılık vermek "zorunda" kaldı. Savcılar ise, bölgede hiç bir direnişçi olmadığını, askerlerin ölen arkadaşlarının intikamını almak için kasten sivilleri hiç bir tehdit olmadan öldürdüklerini belirtti.

Katliamın ardından 8 kişi suçlandı. 4 asker ve 4 subay cinayetle suçlandı. Subaylar katliamı örtbas etmek ve katliamı uygun soruşturmamakla itham edildi. Ancak, savcıların Aralık 2006'da bu ithamları yapmalarına rağmen, asker ve subayların ceza almalarını sağlayamadılar. Şimdi 6 sanık hakkındaki suçlamalar düşmüş durumda.

Geride kalan tim komutanı Frank Wuterich ve Albay Jeffrey Chessani hakkında daha hafif ithamlar yapıldı. Bu ikilinin bu yıl içinde yargılanmaları bekleniyor. Wuterich ve Chessani görev ve kanun düzenini ihlalle itham ediliyor.
Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri