Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den çarpıcı rapor: Müslümanların...

18.11.2010 01:21
ABD Dışişleri Bakanlığının bugün açıkladığı ''2010 Dini Özgürlükler Raporu''nda bazı Avrupa ülkeleri sert bir şekilde eleştirildi.
ABD Dışişleri Bakanlığının bugün açıkladığı ''2010 Dini Özgürlükler Raporu''nda bazı Avrupa ülkeleri, Müslümanların dinsel özgürlüklerine karşı sert tedbirler almakla eleştiriliyor.

Dışişleri BakanıHillary Clintontarafından açıklanan raporda, ülkeler derecelendirildi ve dünyada dinsel özgürlüklere karşı en sert tutum takınan ülkeler arasında Kuzey Kore, İran, Myanmar, Çin (Tibet ve Uygur sorunları), Sudan, Eritre, Suudi Arabistan ve Özbekistan sayıldı.

Raporda,Fransave İsviçre'debaşörtüsüve minarelere karşı geçirilen yasalar ve yapılanreferandumeleştirildi.

Clinton, düzenlenen basın toplantısında, ''Dinsel özgürlük, hem temel bir insan hakkı, hem de istikrarlı, barışçıl ve gelişen bir toplumun temel bir unsurudur'' dedi.

''Bazı Avrupa ülkeleri, dinsel ifade özgürlüğüne karşı sert sınırlamaları uygulamaya koydu'' ifadesini kullanan Clinton, hoşgörüsüzlüğün ve güvensizliğin, dinsel özgürlükler üzerinde, otoriter hükümetler veya aşırı gruplar kadar kalıcı hasara yol açabileceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığının demokrasi ve insan hakları ile ilgili üst düzey yetkilisi Michael Posner de açıklamasında, Amerikalı yetkililerin, ''Avrupa'da giderek yükselen dinsel gerginlik nedeniyle kaygılı olduklarını'' ifade etti.

Posner, Avrupa kamuoyunda ''Avrupa'da İslam'' konusunda yükselmekte olan kaygılara karşı Müslümanların ve diğer dinsel azınlıkların haklarının korunması gerektiğini belirterek, Amerikalı yetkililerin bu konuda Avrupa'daki hükümetleri uyarmakta olduklarını kaydetti.

Posner, ''Avrupa'da elbette giderek artan bir hassasiyet var. Avrupalı dostlarımızı, bu gerginliği hafifletmek için gereken tüm önlemleri almaları konusunda da uyarıyoruz" diye konuştu. Posner, Amerikalı yetkililerin özellikle, minarelerin yasaklanması konusunda referandum yapılan İsviçre ile Temmuz ayında yüzü örten peçenin yasaklanması konusunda parlamentoda karar alınan Fransa konusunda görüşlerini Avrupa hükümetlerine bildirdiklerini belirtti.
 


 

Bu haber toplam 1510 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri