Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ayasofya'da Ayin Edeceklermis

16.09.2010 19:34
Ayasofya'da dini ayin yapmak isteyen Yunan kökenli Amerikalılardan oluşan yaklaşık 250 kişilik grup yola çıkıyor.. Grup adına yapılan açıklamada 'Mekke ve ağlama duvarında dua ediliyorsa Ayasofya'da da edilmeli' denildi.

Yunan internet siteleri, söz konusu grubun, Dedeağaç'tan (Aleksandrupolis) İstanbul'a hareket edeceğini duyurdu.

Haberlerde, grup lideri ve Uluslararası Ayasofya Koalisyonu Başkanı Chris Spirou'nun, "Biz Hristiyan Ortodokslar olarak, Musevilerin ağlama duvarında, Müslümanların Mekke'de yaptıkları gibi dua etmek istiyoruz. Eğer çözüm bulunmaz ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde çözüm bulunur. Biz savaş istemiyoruz, sakin bir şekilde dua etmeye gidiyoruz. Eğer Ayasofya'ya girişimize izin verilmezse, duamızı dışarıda edeceğiz. Hemen sonrasında da dönüş için harekete geçeceğiz" diye konuştuğu belirtildi.

Spirou'nun, daha önceki aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Ayasofya'da ayin yapılması" talebiyle bir mektup gönderdiği belirtilirken, Spirou'nun mektupta, "İstanbul'un fethinden 557 yıl sonra, Ayasofya'da dini ayin yapılacağını ve 17 Eylül Cuma günü tüm dünyadan inananların, Ortodoks dünyasının sembolü olan Ayasofya'da bulunacaklarını" belirttiği kaydedildi.

"Organizasyon'un merkezinin ABD olduğunu" da vurgulayan Spirou'nun, "Hiçbir hükümetin dini alanların kullanılması hakkı konusunda saptama yapamacağını ve din adamları ile bunların giyinme tarzı hakkında tayinde bulunamayacağını" belirttiğine işaret edildi.

Bu arada, Uluslararası Ayasofya Kilise Camiası Organizasyonu'nun, 2005'de ABD'de kurulduğu ve Ayasofya'nın kilise olarak hizmet vermesi hedefiyle tanındığı, Organizasyon Başkanı Spirou'nun ise Yunanistan'ın Kardiça kentine bağlı Portia köyünden olup, 1956'da ABD'ye yerleştiği belirtildi.

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri