Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Bankacılık İflaslarıyla Sallanıyor

28 Ağustos 2008 / 13:10
Bankacılık tarihin en büyük üçüncü iflasını yaşayan ABD'de gözetim altına alınan bankaların sayısı 117'ye ulaştı.
ABD´de zor duruma düşüp gözaltına alınan bankaların sayısı yılın altı aylık döneminde yüzde 30 artarak 117 ´ye çıktı. Daha önce gözetim altında bulunan 90 bankanın varlık toplamı 26 milyar dolardı, 27 bankanın daha göz altına alınması ile 117 bankanın riskli olan varlık toplamı 78 milyar dolara yükseldi. Bu yıl ABD´de 9 bankaya kamu tarafından el konuldu.

ABD'nin yedinci büyük mortgage sağlayıcısı IndyMac Bancorp'a 14 Temmuz'da el konulmuştu. Bu iflasla ABD bankacılık tarihi üçüncü büyük banka iflasını yaşamış oldu. IndyMac, yatırımlarının tamamını mortgage varlıklarına yapmış bir kuruluştu. El konulma haberinin ardından bankanın önünde ABD'lilerin alışık olmadığı uzun para çekme kuyrukları oluşmuştu. İlk etepta toplam zararın 4-8 milyar dolar arasında olacağı tahmin edilirken bu zararın iki katına çıktığı dün açıklandı.

Dün açıklanan FDIC'nin (Amerikan BDDK'sı) 2. çeyrek bankacılık raporuna göre; IndyMac´in iflası tam 8,9 milyar dolara mal oldu.

FDIC´in mevduat sigorta fonu da yüzde 14 azalarak 45,2 milyar dolara indi. Güvence altındaki toplam mevduata olan oranda yüzde 1,01´e indi. Bu oran yüzde 1,15 ´in altına indiği zaman FDIC´in önlem alması gerekiyor. Ekim ayında fondaki parayı artıracak düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Önümüzdeki günlerde ABD mali sistemine ilişkin olumsuz haber akışı ve güven sorunu devam edecek gibi gözüküyor.
Bu haber toplam 938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri