Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'ye geldi Diyarbakır'a gitti

17.06.2009 21:22
Türkiye'ye atanan ABD Büyükelçisi James Jeffery, İstanbul'u görmeden ilk ziyaretini Diyarbakır'a gerçekleştirdi.
ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede Türkiye'ye eşlik ettiklerini ve her türlü yardımı verdiklerini söyledi.

Büyükelçi Jeffrey, Kervansaray Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki olayları yakından izlediklerini, Demokratik bir sistem içinde silahlı muhalefetin yeri olmadığını kaydeden Jeffrey, güvenliğin yanı sıra kültürel, dil, siyasi ve iktisadi reformlara ihtiyaç olduğunu, bu konudaki reform programlarını desteklediklerini belirtti.

Gazetecilerin sorusu üzerine Jeffrey, bölgede son 10 yıldır umut verici gelişmelerin yaşandığını söyledi. Bu konuda sağlıklı bir tartışma ortamının bulunduğunu ve devam etmesini istediklerini, Türkiye'nin AB için yaptığı reformları desteklediklerini bildirdi.

Büyükelçi Jeffrey, ''Gezinizle ilgili rapor sunacak mısınız?'' sorusuna her gezi hakkında rapor hazırladığını söyledi.

Bir başka soru üzerine de James Jeffrey, ''Birleşik bir Irak'tan yanayız'' dedi.

Gezisini değerlendiren Büyükelçi Jeffrey, ''Toprak altındaki konular şimdi açıkça tartışılıyor. Bu da demokrasi için çok umut verici'' diye konuştu.

Jeffrey, daha sonra onuruna verilen resepsiyonda Vali Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi.
Bu haber toplam 1082 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri