Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD büyükelçimiz istifa etti

09.12.2009 19:45
Dışişleri Bakanlığı, Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un 8 Aralık 2009 tarihinde merkez görevine alınmasını talep ettiğini, bu talebin kabul edildiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir soruya verdiği yanıtta, "2006 yılı Ocak ayından bu yana Washington Büyükelçiliğimizde görev yapmakta olan Sayın Şensoy'un görev süresi esasen yaş haddinden dolayı 2010 yılının ilk yarısında sona erecekti. Sayın Büyükelçinin bu talebini iletmesi üzerine Washington Büyükelçiliğimize önümüzdeki günlerde yeni bir atama yapılacaktır" ifadesini kullandı.

DAVUTOĞLU İLE BÜYÜKELÇİ'NİN İSİM TARTIŞMASI

7 Aralık günü Oval Ofis'in kapısında görülmedik bir tartışma yaşandığı ortaya çıktı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın baş başa yaptığı görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da girmesi kararlaştırılmıştı. Ancak bu konuda ziyaret öncesi Davutoğlu'nun ismi Beyaz Saray'a bildirilmeyince görüşme Obama ile Erdoğan arasında gerçekleşti.

DAVUTOĞLU'DAN ŞENSOY'A : NEDEN BİLDİRMEDİNİZ?

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun bu durum karşısında oldukça sinirlendiği ve Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'a dönerek "Görüşmeye benim de gireceğimi Beyaz Saray'a iletmediniz mi?" sorusunu iletti. Davutoğlu'nun sert bir dille yaptığı bu uyarıya Şensoy "İletmedim" diyerek yanıt verdi. Davutoğlu, "Nasıl iletmezsiniz. Bu sizin sorumluluğunuzda" sözleriyle büyükelçiyi azarlayınca Şensoy yanıt verdi: "İstiyorsanız görevden alın" Bu tartışma sonrasında Davutoğlu görüşmeye girmedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri