Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Citigroup'u kurtarıyor

24 Kasım 2008 / 09:59
ABD Hazine Bakanlığı, zor durumdaki bankacılık grubu Citigroup'a 20 milyar dolar büyüklüğünde sermaye katkısı yapacağını açıkladı.
Hafta sonunda yapılan görüşmelerin ardından yapılan yazılı açıklamada, Hazine Bakanlığı ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) ayrıca, Citigroup'un bilançosunda yer alan 306 milyar dolarlık kredi ve varlık havuzunda oluşan zararlara karşı koruma sağlayacaklarını belirtti.

ABD'li yetkililer, bankacılık Grubu Citigroup'ın kurtarılması yönünde alınan kararın ardındaki temel nedenin, Amerikan finans sistemi ve büyük finans kuruluşlarına karşı duyulan güveni sağlamlaştırmak olduğunu söyledi.

Citigroup'a Hazine'den 20 milyar dolar sermaye katkısı yapılacağı kararının ABD'de bu sabaha karşı açıklanmasından sonra gazetecilerle konuşan yetkililer, kurtarma paketini hazırlamak için Hazine Bakanı Henry Paulson ile ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin bütün hafta sonu boyunca çalıştıklarını söyledi.

Çalışmalara, Barack Obama'nın kuracağı hükümette Hazine Bakanı olması beklenen New York Fed Başkanı Timothy Geithner de katıldı.

Öte yandan son gelen haberlere göre de Citigroup 7 milyar dolar değerinde ek imtiyazlı hisseyi Hazine'ye verecek.
Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri