Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'ye Davutoğlu'ndan sert yanıt

18.05.2010 13:03
Türkiye, Brezilya ve İran arasında imzalanan uranyum takası anlaşması ABD'yi tatmin etmedi. Türk Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise, 'Ortalık bulandırılıyor' diyerek yanıt verdi.

Türkiye, Brezilya ve İran arasında imzalanan uranyum takası anlaşması ABD'yi tatmin etmedi. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs yazılı açıklamasında, İran'ın takas için Türkiye'ye uranyum göndermesinin olumlu bir adım olacağını, ancak İran'ın nükleer programına dair ciddi kaygılarının hala devam ettiğini belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip J. Crowley de İran'ın UAEK'ye sunacağı önerileri görmeden anlaşmaya tam destek veremeyeceklerini belirtti.
Beyaz Saray Sözcüsü Gibss, 3 ülke arasında sağlanan anlaşmanın uluslararası toplum tarafından değerlendirilmeden önce Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na iletilmesi gerektiğini belirtti.

İran'ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesinin BM kararlarının ihlali olduğunun belirtildiği açıklamada, ABD'nin İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği, aksi takdirde yaptırımlar da dahil bunun sonuçlarıyla yüzleşeceği hususunun net olarak ortaya koyulmasında ortaklarıyla birlikte çalışacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD'nin İran'ın nükleer programından kaynaklanan soruna diplomatik çözüm bulunmasına olan bağlılığı da dile getirildi. Gibbs, "İran nükleer programı ile barışçıl amaçlar taşıdığını, uluslararası topluma gösterecek gerekli adımları atmalı" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley ise İran'ın UAEK'ye sunacağı önerileri görmeden anlaşmaya tam destek veremeyeceklerini belirtti. Türkiye ve Brezilya'nın çabalarına saygı gösterdiklerini belirten Crowley, İran'ın UAEK ve uluslararası topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmek için neler yapacağını görmeden, İran'ın nükleer programı konusunda ilerleme kaydedildiğinden emin olamayacaklarını belirtti. Crowley "Bunu büyük bir ilerleme olarak niteleyecek olanlar vardır ancak, bizim bu anlaşmanın tamamen yeni bir ilerleme getirdiğine dair ciddi süphelerimiz var" ifadesini kullandı. İran'ın uranyum zenginleştirme programına devam edeceğini açıkladığına dikkat çeken Crowley, bunun uluslararası toplumun güvenliği için temel endişeleri olduğunu belirtti. ABD'nin İran ile diplomatik çözüme bağlılığının devam ettiğini de belirten Crowley, bunun yanında BMGK'da yaptırım çalışmalarının da devam ettiğine dikkat çekip; "Gelinen nokta henüz yaptırımları ertelemek için yeterli değil' şeklinde konuştu.

Türkiye ve Brezilya'nın çabalarına saygı duyduklarını söyleyen Crowley'e "Saygı duyuyorsunuz da destekliyor musunuz?" diye soruldu. Soruya net cevap veremeyen Sözcüye bu kez de mevcut anlaşmanın ABD'nin daha önce önerdiğiyle aynı olduğu hatırlatılarak neden şimdi destek vermediği de gündeme getirildi. Sözcü bu kez de, ayrıntıları görmeden birşey söyleyemeceklerini halen ortada bir çok bilinmezin bulunduğunu ifade etti.

Davutoğlu'nun Yanıtı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'İran'la yapılan anlaşma asla küçümsenmemelidir. Bu sadece bir iyi niyet anlaşması değil, tüm detayların takvime bağlandığı bir anlaşmadır' dedi.

Yunanistan, Rusya ile imzalanan anlaşmaları da devrim olarak niteleyen Bakan Davutoğlu, 'Karşılaştığımız zorluklar bizi yolumuzdan alı koyamaz' şeklinde konuştu.

Davutoğlu, yaptırımlar gündemde tutularak ortalık bulandırılmasın çağrısında bulundu.

Bu haber toplam 1390 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri