Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD de krize bulaştı

14 Temmuz 2008 / 18:23
ABD'de Başkanlık yarışı kıran kırana. New Yorker dergisinin kapağında yer verdiği, Barack Obama ve eşinin karikatürü, ortalığı karıştırdı.

Amerika'nın saygın haftalık dergilerinden New Yorker, son sayısının kapağında, Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama'yı sarıklı, eşi Michelle'i ise elinde silahla gösteren bir karikatüre yer verdi.

Obama'nın sarıklı, eşinin de silahlı bir şekilde çizildiği karikatürle, New Yorker Obama'ya destek olmayı amaçladığını iddia ediyor. Ama sonuç tam tersi oldu.

New Yorker'ın kapağında yer alan karikatürde, Obama çifti Beyaz Saray'daki ünlü Oval Ofis'te El Kaide lideri Usame Bin Ladin fotoğrafı önünde, şöminede Amerikan bayrağı yakarken resmediliyor.

Barack Obama sarıkla, eşi ise devrimci bir gerilla gibi çizilmiş. Barry Blitt imzalı karikatürün adı “Korku Siyaseti”.Dergi karikatürü yayınlamaktaki amacının, Obama'nın başkan seçilmesini engellemeye çalışanların başvurduğu taktiklerle dezenfromasyonu hicvetmek olduğunu söylüyor. Ancak karikatür tam tersi bir etki yarattı.

Obama destekçileri, karikatürün muhafazakarların ekmeğine yağ sürdüğünü söylüyor. Nitekim Obama'nın sözcüsü de karikatürü saldırgan ve tatsız olarak niteledi. Diğer basın ve yayın organları da karikatürün “kışkırtıcı” olduğunda birleşti.

Daha önce de, Obama'nın babası Müslüman, göbek adı da “Hüseyin” olduğu için gizli bir Müslüman olduğu iddia edilmiş, ancak demokrat senatör iddiayı yalanlamıştı.
turkamerikan.com

Kaynak:
Bu haber toplam 752 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri