Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den Türkiye'ye görülmemiş aşağılama !

10.03.2010 13:11
komisyonunda kabul edilmesinin ardından ABD basını da harekete geçti. Türkiye'ye yönelik baskılarını artıran ABD medyasından görülmemiş bir aşağılama geldi.

Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşebilmesi için Türkiye’nin “soykırımı” tanıması gerektiği öne sürüldü. Los Angeles Times Gazetesi başyazısında, Türkiye’nin “kanlı geçmişi ile yüzleşmesi” gerektiğini savunurken, Türk-Ermeni barışmasının gerçekleşebilmesi için Türkiye’nin “soykırımı” tanıması gerektiğini savundu.

ABD’deki Ermeni toplumunun yoğun olarak yaşadığı Kaliforniya eyaletinin büyük gazetesi Los Angeles Times, eskiden beri destek verdiği “soykırım” tasarısına ilişkin son gelişmeleri başyazısında değerlendirdi."KANLI GEÇMİŞİ İLE YÜZLEŞMELİ"

Türkiye’nin “kanlı geçmişi ile yüzleşmesi” gerektiğini öne süren gazete, 1915 olaylarının “soykırım” olduğunu ve böyle adlandırılması gerektiğini de savundu. Başyazısında şöyle devam edildi: “Şimdi Kongre ve Obama Yönetimi, böyle sembolik bir eylem (tasarının onaylanması) ABD’nin stratejik çıkarlarına da hizmet edip etmeyeceğine karar vermeli. Şimdilik, Barack Obama, halefleri George W. Bush ve Bill Clinton gibi hayır diyecek gibi görünüyor.” LA Times, Türkiye’nin tarihi ile yüzleşmesinin önem taşıdığını savunduğu yazısında, Almanya’dan Arjantin ve Güney Afrika’ya kadar birçok ülkenin bunu dürüştçe yaptığını kaydetti.

TARİHİ ARAŞTIRACAK BİR KOMİSYON

Bunun yerine, Türkiye’nin Büyükelçisini istişareler için geri çağırırken tasarının ikili ilişkilere olumsuz etkileri konusunda uyardığını belirten gazete, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerde tarihi araştıracak bir komisyonun kurulmasını öngörüldüğünü anımsattı.

BARIŞ İÇİN TEK ŞART

“Tüm ABD hükümetlerinin, Türkiye ile hayati stratejik ittifakına özen göstermesini anlıyoruz” diyen gazete, “Ancak aynı zamanda Ermenilerin, söz konusu komisyonun tarihi aklaması yönündeki korkularını da anlıyoruz” ifadesini de kullandı. Gazete, başyazısını şöyle noktaladı: “Hedef, geçmişin hayaletlerini mezara gömerek Türk ve Ermeni barışması sağlanmasıdır. Bu, hem ABD’nin, hem de iki halkın çıkarına. Bunun gerçekleşebilmesi için de Türkiye’ye düşen de Ermeni soykırımını tanımaktır.


 

Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri