Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'liler Haiti'de Çocuk Peşinde

01.02.2010 00:01
Haiti'de, Amerikalıların kaçırmak istedikleri 33 çocuğun büyük bölümünün hala bir ailesi bulunduğunu bildirdi.

Korkunç bir depremin yerle bir ettiği Haiti'de çocuklara yardım amacıyla faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu, Amerikalıların kaçırmak istedikleri 33 çocuğun büyük bölümünün hala bir ailesi bulunduğunu bildirdi.

Dominik Cumhuriyeti sınırında Amerikalı grubun yakalanmasının ardından çocukların verildiği SOS Children's Village adlı sivil toplum kuruluşunun (STK) bölgesel direktörü Patricia Vargas, Haiti dışına izinsiz götürülmek istenen çocukların çoğunun hala bir ailesi bulunduğunu belirtti.

Vargas, bu bilgiyi çocukları kendi STK'larına teslim eden Haiti Çocuk Esirgeme Enstitüsü yetkililerinden aldığını belirterek, "Çocukların en büyükleri olan 7 yaşındakilerle konuştuklarında ailelerinin hayatta olduğunu öğrendik. Bazıları bize ailelerinin adres ve telefon numaralarını bile verdi. 7 aylık bir kız bebek de yetersiz beslenmeden ötürü hastaneye kaldırıldı" dedi.
Bu arada, ABD'nin Port-au-Prince Büyükelçiliği, gözaltında tutulan 10 Amerikan vatandaşının, Haiti göç yasalarını ihlalden tutulduklarını açıkladı.
Haiti'de, 33 çocuğu kaçırdıklarından şüphelenilen 10 Amerikan vatandaşının önceki gün gözaltına alındığı bildirilmişti.
Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Yves Christallin, 5 erkek ve 5 kadından oluşan bu kişilerin, yanlarındaki çocuklarla birlikte Dominik Cumhuriyeti sınırında Haitili bir polis komiseri tarafından yakalandığını belirtmişti.

Bu haber toplam 1454 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri