Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD ve İngiltere'den radikal karar

13.08.2010 22:00
ABD Savunma Bakanlığı'nın general sayısını azaltma kararının ardından, İngiliz Savunma Bakanlığı da indirime gidiyor.

İngiltere'de dev cari açığı kapatmak isteyen hükümetin tasarruf tedbirleri orduyu da vurdu. Savunma Bakanı Liam Fox, bakanlıkta görevli üniformalı personelin sayısını önemli derecede düşüreceklerini söyledi. Planlanan reform kapsamında komuta kademesindeki üst düzey subayların sayısında kesintiye gidilecek.

Tasarruf tedbirleri ışığında Savunma Bakanlığı'nda yapılacak reformlar arasında bakanlıkta görevli olan sivil personel sayısının azaltılması da var. Savunma Bakanı Fox, 100 bin kişilik ordusu olan bir ülkenin Savunma Bakanlığı'nda 85 bin sivil personel bulundurmasını eleştiriyor. Bu çerçevede yapılacak revizyonda bürokrasinin de azaltılması planlanıyor.

Ordunun köklü değişikliklere tabi tutulmasının ardından merkezde toplanan yetkiler de azaltılmış olacak. Hükümetin dev bütçe açığını en aza indirme çabaları karşısında baskı altına alınan Savunma Bakanlığı'nın yıllık bütçe miktarında tasarrufa gitmesi isteniyor. Bu arada savunma politikalarını gözden geçiren bakanlığın reform taslağında komutanlara daha fazla yetki verilmesi de yer alıyor. Halihazırda Savunma Bakanlığı'na bağlı olan silahlı kuvvetlerin daha bağımsız bir şekil alması da hedefleniyor.

Bu arada Savunma Bakanı Fox, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın birleştirilmesi yönünde çalışmaları olduğu haberlerini ise doğrulamadı. Liam Fox, İngiltere'nin nükleer denizaltı programını yenilemesi için ihtiyaç duyulacak 20 milyar sterlin dolayındaki kaynağın nereden sağlanacağı konusunda topu Hazine Bakanlığı'na attı.

Irak'tan çekilen İngiliz ordusu, halen Afganistan'da 9 bin 500 asker bulunduruyor. Irak ve Afganistan savaşlarında aktif rol alan İngiltere, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük kaybı bu iki ülkede verdi.

CİHAN

Bu haber toplam 998 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri