Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD katliamı itiraf etti

09 Ekim 2008 / 13:44
Öyle bir olay ki dünyanın ayağa kalkması lazımdı. Taliban militanı diye 90'a yakın sivili katlettiler. Üstelik videosu da vardı.
Olay 22 Ağustos'ta meydana geldi. Amerikan ordusu, Afganistan'ın batısındaki Azizabad'da kara ve hava operasyonu düzenledi. Hedef bir Taliban komutanıydı. Ama o gece katlettikleri siviller oldu. Aylarca bunu reddeden ABD sonunda itiraf etti; "Pardon biz sivilleri öldürmüşüz..."

Olayın olduğu tarihte Amerika operasyonun başarıyla bitirildiğini duyurmuş, hedefe ulaşıldığını açıklamıştı. Afgan hükümeti ve BM sıkıştırınca olayda sadece 7 sivilin öldüğünü kabul etmişti. Onların iddiasına göre operasyonda savaş kurallarına uyulmuş ve 22 taliban militanı öldürülmüştü.

Büyük itiraf ise yeni geldi.
ABD resmen sivil katliamı yaptığını kabul etti.
Operasyon sırasında 33 sivili öldürdüklerini itiraf etti.

BU NASIL OPERASYON

Bu itiraf da aslında gerçeği yansıtmıyor. Sadece ABD'nin yaptığı katliamın resmi itirafı niteliğinde. Zira o operasyonda 90'a yakın kişi hayatını kaybetti. Bunların 60'a yakını kadın ve çocuklardı.

İSBATI BU VİDEO

Amerika'yı itirafa zorlayan bir cep telefonu ile çekilen video oldu. Operasyonda ölenler Afgan halkı tarafından bir camiiye taşınmıştı.
Caminin içi 40'dan fazla kadın ve çocuk cesediyle doluydu. Bu çocuklardan bazılarının cesetleri yanmış ve tanınmayacak hale gelmişti.

Afgan hükümeti ve Birleşmiş Milletler'den gelen açıklama ABD'nin yarattığı vahşeti belgeliyordu. BM'ye göre 60'ı çocuk olmak üzere 90'a yakın sivilin öldürülmüştü.

Katliamın hemen ardından çekilen o görüntüler;


Kaynak:
Bu haber toplam 1354 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri