Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'li komutan: Kur'an okuyorum

11.04.2009 08:01
Amerikalı General David McKiernan, görüşmede, Kur'an-ı Kerim'i okuyarak bilgi sahibi olmaya çalıştığını söyledi.
Afganistan'da asker sayısının artırılması sürecinde, bu ülkedeki en üst düzey Amerikalı komutan, önde gelen aşiret temsilcileriyle bir araya gelerek, geçmişteki hatalar için özür diledi. Afganistan'daki uluslararası gücün komutanı Amerikalı General David McKiernan, görüşmede, Kur'an-ı Kerim'i okuyarak bilgi sahibi olmaya çalıştığını söyledi.

Kandahar'daki yeni Afgan askerî üssünde kendisiyle görüşmeye gelen 250 temsilciyle iki farklı toplantı düzenleyen ABD'li komutan, "Dünyanın bu bölümü hakkında güzel bir kitap okuyorum. İngilizce yazılmış ama kitap, sizin hakkınızda: İşte o kitap Kur'an." dedi.

Önümüzdeki yaz 21 bin ilave Amerikan askerinin sevk edileceği bölgelerden Helmand ve Kandahar'da aşiret mensuplarıyla görüşen McKiernan, aşiret büyüklerine saygısını göstermek ve geçmişte aşiretler arasındaki çatışmalarda bir tarafın ifadeleri üzerine bazı kişileri tutuklamak ya da operasyonlar sırasında sivilleri öldürmek gibi, yapılan bazı hataları izah etmek için Kandahar'a geldiğini söyledi. McKiernan, ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni stratejisinin, Afganistan ve Pakistan'da istikrarsızlıkla mücadele etmek olduğunu söylerken, "Pakistan sınırındaki militan barınakları ortadan kaldırılmadıkça Afganistan'da barış olmaz." mesajını verdi. Aşiret liderleri ise geçmişteki hatalar için özür dilenmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve Amerikan askerlerinin evleri arama uygulamasından vazgeçmesini istedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1884 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri