Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Amerikan Kongresi, Türklerin galasına taşındı

14.05.2010 19:30
SENATÖRLER TÜRKİYE'YE ÖVGÜ YAĞDIRDI

 

Amerika'nın farklı bölgelerindeki altı Türk federasyonu güçlerini birleştirdi. Bu amaçla Washington'da Türki-Amerikan Federasyonları Asamblesi kurulurken, çatı organizasyonun açılış galasına Amerikan Kongresi'nden 7 senatör ve 53 milletvekili katıldı.

Gözlemciler, bugüne kadar Amerika'da Türkler tarafından organize edilmiş hiçbir etkinliğe Kongre'den bu seviyede ve sayıda katılım olmadığını ifade ediyor. Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın da hazır bulunduğu gecede TBMM'yi 8 milletvekili temsil etti. Beyaz Saray ise galaya iki özel temsilci gönderdi.

Washington'ın ünlü otellerinden Willard Inter-Continental'da önceki gece düzenlenen galaya ABD senatörleri Richard Lugar, Bob Casey, Frank Lautenberg, Jeff Bingaman, Roger Wicker, Mark Warner ve Kay Hagen'in yanı sıra farklı partilerden 53 Temsilciler Meclisi üyesi katıldı.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan'ın da hazır bulunduğu gecede TBMM'yi ise AK Parti milletvekilleri Vahit Kirişçi, Mehmet Şahin, Mustafa Ataş, Mehmet Ceylan, İbrahim Hasgür, Alev Dedegil, Hacı Hasan Sönmez ve Mehmet Çerçi temsil etti. Asamble yetkilileri, galaya aralarında 200'ü aşkın Kongre üyesi asistanının da bulunduğu 700'e yakın konuğun katıldığını, Beyaz Saray'ın da iki özel temsilci gönderdiğini bildirdi. Galada Türk ve Amerikalı parlamento üyeleri kürsüye çıkarak organizatörleri tebrik ederken, Türk-Amerikan ilişkilerinin önemini vurguladılar. Türkler kendi seçim bölgelerinin temsilcilerini galaya getirebilmek amacıyla son ana dek Kongre koridolarlarında lobi yaptı. 180 farklı kuruluşu bünyesinde bulunduran ve Türki-Amerikan Federasyonları Asamblesi çatısı altında birleşen federasyonlar şunlar: Türk-Amerikan Dernekleri Konseyi, Orta Atlantik Türki-Amerikan Dernekleri Federasyonu, Güneydoğu Türk-Amerikan Federasyonu, Ortabatı Türk-Amerikan Federasyonu, Amerikalılar ve Avrasyalılar Turkuaz Konseyi ve Batı Amerika Türki Konseyi.

 

SENATÖRLER TÜRKİYE'YE ÖVGÜ YAĞDIRDI

Indiana Senatörü Richard Lugar, organizatörleri bu 'muazzam gala'dan dolayı tebrik etti. Kendisini geçen yaz Türkiye'ye davet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sunarken, "Onlar sadece Türkiye'nin değil, tüm dünyanın devlet adamları." dedi.

Pennsylvania Senatörü Bob Casey, Türkiye ile olan dostlukları ve stratejik ortaklıklarından minnettarlık duyduklarını ve bu ortaklığın sürmesini istediklerini belirtti.

Virginia Senatörü Mark Warner, "Türkiye ile Amerika arasındaki dostlukla, özellikle de Virginia'da yaşayan Amerikalı Türklerle ve onların Virginia'daki beş merkeziyle gurur duyuyorum." şeklinde konuştu.

Massachusetts Tabid Genc is Adamlari Kurucusu ve Baskani  Muhammed Gözütok," iki ülke acisindan cok anlamli ve cok guzel bi gece,Bu turlu toplantilar Iki ulke iliskilerinde cok onemli faydalar gosterecek ve iki ulkenin kardeslegini sonsuzlastiracaktir."

Mississippi Senatörü Roger Wicker, "Bazen Temsilciler Meclisi'nde ve Senato'da ayağa kalkıp meslektaşlarımıza Türkiye ve ABD'nin sahip olduğu tarihî ilişkiyi hatırlatıyoruz." derken, Afganistan'da, Irak'ta ve terörle mücadeledeki ortak gayretlerden bahsetti.

Indiana Milletvekili Andre Carson, Türki-Amerikan Federasyonları Asamblesi'ne olan desteğini dile getirerek, asambleye, dinler arası diyalog ve uluslararası açılımlarından dolayı teşekkür etti.

New York Milletvekili Michael McMahon, "merhaba" diyerek başladığı ve "güle güle" diyerek bitirdiği konuşmasında, Türkiye'nin, ABD'nin çok önemli bir dostu, ortağı ve stratejik müttefiki olduğunu vurguladı.

California Milletvekili Dana Rohbrabacher, gençliğinde İstanbul Boğazı'nı yüzerek geçmeye çalışırken bir Türk'ün kendisine nasıl yardımcı olduğunu anlattı. Tüm dünya halkları için daha iyi bir geleceği elde etmenin Türkiye ile ABD'nin birlikte çalışması olmadan gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Ohio Milletvekili Jean Schmidt, ABD'ye olan dostluğundan ötürü Türkiye'ye teşekkür ettiği konuşmasında, terörle mücadele konusundaki çabalara işaret ederek, "Sizin dostluğunuz ABD için çok anlam ifade ediyor. Dostluğumuzun kalıcı olmasını umuyorum." dedi.

New York Milletvekili Gregory Meeks, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkinin "stratejik olmaktan öte" bir nitelik taşıdığını kaydederek, "Eşit iki ortağız. Sizin büyük tarihiniz ve medeniyetinizi öğrenerek ve anlayarak daha iyiye gidebiliriz." şeklinde konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 7458 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri