Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen Cemaati'nin kaç parası var?

15.09.2010 17:07
ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi'nin Türkiye raporunda Gülen de var.

Fethullah Gülen hareketinin polis ve istihbaratta önemli rol oynadığı belirtilen raporda, çok ilginç detaylar var. İşte o rapor... 

ABD Kongresi Araştırmalar Merkezi’nin Türkiye raporunda, Fethullah Gülen cemaatiyle ilgili ilginç iddialara yer verildi.

Raporda cemaatin 5 milyar dolarlık bir para kaynağına sahip olduğu belirtilirken; poliste ve istihbarat yapılanmasında önemli rol oynayan cemaatin sızdırdığı belgelerin “asker karşıtı çizgisiyle bilinen” Zaman gazetesinde yayımlandığına dikkat çekildi.

Cumhuriyet Gazetesi`nden Fırat Kozok`un haberine göre “Türkiye: Kimlik ve Güç Politikaları” adlı raporun “Fethullah Gülen Hareketi” başlıklı bölümünde Gülen cemaatiyle ilgili ana hatlarıyla şu ifadelere yer veriliyor:

• Gülen’in felsefesi, Said Nursi’nin düşüncelerinin milliyetçilik temalarını topluyor. Bir analist Gülen’in amacının Türk milliyetçiliği ideolojisini İslamlaştırmak olduğuna dikkat çekiyor.

‘Cemaatin 5 milyar doları var’

• Bugün Fethullah Gülen hareketi çok büyük bir taban hareketi. Dünya çapında aralarında ABD’dekilerin de olduğu okulları, üniversiteleri, hükümet dışı organizasyonları var. Türkiye’de ve diğer ülkelerde gazete, televizyon ve dergi ağını kontrol ediyor. Kontrol ettiği bankalarda 5 milyar dolarlık parası var. Serveti bu kaynaklar ve üyelerden gelen cömert bağışlardan sağlanıyor. Bir analizciye göre, Gülen hareketi şu anda Türkiye’deki en güçlü hareket.

• Gülenciler poliste ve onun istihbarat yapılanmasında önemli rol oynuyor. Sızan belgeler, asker karşıtı çizgisiyle bilinen Zaman gazetesinde yayımlanıyor. Köşe yazarları Ergenekon olayını sorgulayanları eleştiriyor, hatta tehdit ediyorlar.

Raporun “Gelecek Siyasi Olasılıklar” ve “Genel Değerlendirme” başlıklı bölümlerinde de şu saptamalara yer veriliyor:

Başbakan Nisan 2010’da başkanlık sistemi istediğini söyledi ve uzun süredir onun arzusunun Türkiye’nin seçilmiş ilk başkanı olmak olduğuna inanılıyor. Eğer AKP, 2011’deki seçimleri kazanırsa, partinin başkanlık sistemine yöneleceği ve 2012’de Erdoğan’ın başkan adayı olarak seçime gireceği tahmin ediliyor. 2012’de Cumhurbaşkanı Gül, parlamentoya başbakan olarak dönebilir. Bu senaryo AKP’nin bir sonraki seçimde tek parti hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşmasına bağlı.

‘Kılıçdaroğlu test edilmeli’

• CHP’nin yeniden canlanışını duyurmak için çok erken, çünkü Kılıçdaroğlu’nun liderliği ve kampanya yeteneklerinin test edilmesi gerekir.

Bu haber toplam 3222 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri