Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD Mazlumder'den destek istedi

23.07.2010 00:05
ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi Temsilcisi İnsan Hakları Uzmanı Rodney M. Hunter Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkanlığı’na ziyarette bulundu.

ABD’li diplomat MAZLUMDER’den destek istedi
 
ABD Ankara Büyükelçiliği Siyasi Temsilcisi İnsan Hakları Uzmanı Rodney M. Hunter Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkanlığı’na ziyarette bulundu. Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, GYK Üyesi Mehmet Alkış ve Avukat M. Ali Korkmaz ile görüş alışverişinde bulunan Hunter, Mazlum-Der tarafından hazırlanan hak ihlalleri raporlarını yakından takip ettiklerini söyledi. Ziyaret gerekçesini Türkiye’yi daha iyi anlamak ve ilişkileri geliştirmek şeklinde açıklayan Hunter, Mazlum-Der heyetinden çalışmaları hakkında bilgi aldı.
MAZLUMDER’İN SORULARI DİPLOMATI TERLETTİ
Mazlum-Der heyetinin soruları karşısında zaman zaman zor anlar yaşayan Hunter, özellikle Ortadoğu’da yaşanan hak ihlallerinin sona ermesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara Gemisine yapılan saldırıyı da gündeme getiren Mazlum-Der heyetine Hunter, “Söz konusu operasyon yanlıştır. Biz son derece üzüldük. Kendi vatandaşımız Furkan da o gemide hayatını kaybetti. Konunun takipçisi olduğumuzdan hiç şüpheniz olmasın” cevabını verdi.
ABD DİNİ ÖZGÜRLÜKLER RAPORU HAZIRLIYOR
Mazlum-Der heyetini Ankara’ya davet eden Hunter, ilişkilerinin sürekliliği açısından karşılıklı dialogun önemli olduğunu vurguladı. Müslümanların hakları konusunda da son derece duyarlı olduklarını öne süren Hunter, süreç içersinde hazırlayacakları raporlarda dini özgürlüklere geniş yer vereceklerini kaydetti. Bu konuda Mazlum-Der tarafından hazırlanan raporları ve gündeme getirilen önerileri de dikkate alacaklarını vurgulayan Hunter, görüşmeden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Hunter, hazırlayacakları rapora Mazlum-Der’den de ayrıca destek istedi.
KÜRT SORUNU DA KONUŞULDU
Diğer taraftan gündemde sıcaklığını koruyan Kürt sorununun çözümü konusunda da görüş alışverişinin yapıldığı ziyarette söz konusu meselenin insan hakları çerçevesinde ele alınması gerektiği konusunda mutabık kalındı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1442 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri