Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD nezle oldu, Rusya yatağa düştü!

11 Ekim 2008 / 15:46
Giderek yayılan finansal krizin vurduğu ülkelerin en başında Rusya geliyor
ABD'de başlayan ve giderek yayılan mali krizin en hızlı ve en büyük vurduğu ülke Rusya olmak üzere. Petrolün de 77 dolara düşmesi, son üç yıldır doğalgazdan iyi kazanan Ruslara ikinci şok gibi oldu.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma, mali krizden zarar gören banka ve şirketlere destek sağlanması için önerilen 86 milyar dolarlık paketi dün onayladı. Buna göre, 50 milyar dolar, bir kısım banka ve şirketlerin dış borç ödemeleri için ayrılırken, 36 milyar doların da Sberbank ve VTB gibi tüketici kredisi sağlayan bankalara verilmesi kabul edildi. Rusya daha önce de 80 milyar dolarlık bir paketi devreye sokmuştu.

Rusya borsasında kayıp son altı ayda yüzde 67'ye ulaştı. Pazartesi günü yaşanan yüzde 19'luk düşüş, bir gündeki en büyük düşüş olarak tarihe geçti. Sık sık kapanan borsa, dün de Avrupa ve ABD borsalarından gelen olumlu haberle yeniden toparlandı. Ancak kısa sürede yüzde 10'dan fazla artısın gerçekleşmesi üzerine yeniden kapandı. Sabah saatlerinde sürpriz bir şekilde işlemlere başlayan borsada işlemler, daha sonra yeniden ama bu sefer kısmi olarak durduruldu.

RUS ŞİRKETLERİN KAYBI 230 MİLYAR DOLAR

Petrol fiyatlarında yaşanan gerileme Rusya ekonomisinin yumuşak karnı. Petrolun varilinin 80 doların altına inmesi tedirginliği arttırıyor. Roman Abramoviç, Oleg Derıpaska gibi onlarca Rus'un sahip olduğu dev Rus şirketlerinin kaybının 230 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Bloomberg'un analizine göre Rus'ların kaybettiği rakamlar şöyle:

Roman Abramoviç, Evraz grup, 20 milyar dolar

Oleg Derıpaska, Rusal, 16 milyar dolar

Vladımır lıshın, Novolipetsk demir çelik, 22 milyar dolar

Aleksey Mordasov, Severstal grup, 5,3 milyar dolar

Aleksander Lebedev, Aeroflot, 3,1 milyar dolar

Vagıt Alekperov, Lukoıl, 7,2 milyar dolar

Dmitri Ribolovlev, Uralkalı, 4,1 milyar dolar
Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri