Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama Bu Söze Çok Kızdı

08.07.2009 11:21
Obama 'Küçük siyah adam' lafına kızdıABD, Başkan Barack Obama'ya ''küçük siyah adam'' diyen Honduras'ın yeni Dışişleri Bakanı Enrique Ortez Colindres'e öfkesini dile getirdi.
ABD'nin Honduras Büyükelçisi Hugo Lloren, yazılı açıklamada bulunarak, geçen hafta sık sık Obama'dan ''şu küçük siyah'' olarak söz eden bu bakanla ilgili olarak, ''ABD Başkanının resmi ve şahsi temsilcisi olarak, Enrique Ortez Colindres'in Başkan Barack Obama hakkındaki talihsiz, saygısız ve ırk hassasiyetinden uzak sözlerine derinden öfkelendiğimi ifade etmek isterim'' ifadesini kullandı.

Honduras'taki darbenin ardından göreve gelen Ortez, Obama için bir kez de ''Tegucigalpa'nın (Honduras'ın başkenti) yerini bile bilmeyen bu küçük siyah'' ifadesini kullanmıştı.

HONDURASLI YETKİLİ ÖZÜR DİLEDİ

Honduras'daki geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Enrique Ortez, ''şu küçük siyah adam'' diye nitelediği ABD Başkanı Barack Obama'dan özür diledi.

Ortez, Barack Obama'ya bir mektup göndererek kendisinden özür dilediğini, dışişleri bakanlığı görevine getirilmeden önce bir televizyon kanalında yaptığı bu açıklamayla kimseyi hedef almak istemediğini söyledi.

Obama'ya yazdığı mektubu gazetecilere okuyan Ortez, ''Bu talihsiz açıklama nedeniyle kendisinden özür diliyorum'' diye konuştu.
Bu haber toplam 898 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri