Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yargı Oklahoma'da şeriata izin vermeyi tartışıyor

01.12.2010 02:43
ABD'nin Oklahoma eyaletinde geçen ay düzenlenen referandumda İslam hukukunun eyalet mahkemelerinin gördüğü davalarda bir etkisi olup olamayacağı yönündeki tartışmalar yeni boyut kazandı.

 

Yargı Oklahoma'da şeriata izin vermeyi tartışıyor

ABD'nin Oklahoma eyaletinde geçen ay düzenlenen referandumda İslam hukukunun eyalet mahkemelerinin gördüğü davalarda bir etkisi olup olamayacağı oylamaya sunulmuştu.

Oklahomalı seçmenler yüzde 70 oranında Şeriat yasalarının mahkemelerde yeri olmadığına hükmetti.

Fakat referanduma itiraz eden bir Müslümanın başvurusu üzerine konuyu ele alan federal bir mahkeme, referandum sonucunun yürürlüğe sokulmasını durdurdu.

Yargıç Vicky Miles-Lagrange, İslam hukukuna yasak getiren hükmün din özgürlüğü haklarını çiğneyip çiğnemediği konusunda bir karara varmadan önce tarafları dinlemek için daha çok zamana ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Oklahoma Amerikan İslam İlişkileri Konseyi adlı örgütün başkanı olan Muneer Awad referandum sonucuna itiraz ettiği dilekçesinde, İslam hukukunu dışlayan tutumun bir birey olarak hayatının her türlü alanını etkileyeceğini ve buna vasiyetinin de dahil olduğunu savunuyor.

Federal mahkeme yargıcı, Oklahoma'da yaşayan bir Müslüman olan Muneer Awad'ın, referandum sonucunun uygulanması halinde Amerikan anayasasının din ve ifade özgürlüğünü koruyan birinci maddesinde bahsi geçen vatandaşlık haklarının çiğnenmiş olacağını savunduğunu ve bu şikayetini yeterli biçimde izah ettiğini açıkladı.

Yargıcın kararını duyurması ardından gazetecilere konuşan Muneer Awad, memnuniyetini dile getirerek ''Oklahomalı Müslümanların sadece bütün Amerikalılara tanınan dini özgürlük ve yurttaş haklarından faydalanmak istediğini'' söyledi.

İslam hukukunun eyalet mahkemelerinde yeri olmadığını savunan ve konuyla ilgili referanduma öncülük eden Cumhuriyetçi Parti'nin Oklahoma temsilcisi Rex Duncan, amacının Müslümanlara bir saldırı olarak anlaşılmasını istemediğini, sadece şeriatı eyaletten uzak tutmak için önlem alınması gerektiğini söylüyor.

BBC

Bu haber toplam 1240 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri