Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'yi ürküten ölümler!

27.03.2009 04:23
ABD'de özellikle son bir buçuk yılda yarasaların toplu ölümü ürkütücü boyutlara ulaşırken, ölümlerin ''beyaz burun sendromu'' olarak adlandırılan bir hastalık nedeniyle olabileceği bildirildi.

Amerikan Balık ve Vahşi Hayatı Koruma Kurumu (FWS) verilerine göre toplu ölümlerin sıklıkla görüldüğü West Virginia ile New England arasında yaklaşık 500 bin yarasa söz konusu hastalıktan ölürken, araştırmacılar ölü veya hasta yarasaların burunlarının çevresinde şeker bulaşığını andıran  beyaz mantarlanma nedeniyle ''beyaz burun sendromu'' adının kullanıldığını, ancak bu mantarlanmanın büyük olasılıkla hastalığın nedeni değil, sonucu olduğunu dile getirdi.

Söz konusu hastalığın sadece yarasalar arasında görüldüğünü ve insanlara bulaşabileceğine yönelik bir veri bulunmadığını belirten araştırmacılar, ancak insanların bu hastalığın yayılmasında taşıyıcı rol oynayabileceğini ve hastalığın yayılmasını önlemek için ölü yarasa bulunan mağaralara girilmemesi gerektiğini vurguladı.

Yarasaların toplu ölümlerinin yayılması ve daha da artmasından endişe ettiklerini dile getiren araştırmacılar, yarasaların tarımsal alanda böceklerin artmasını önemli ölçüde engellediğini anımsatarak, hastalığın yayılması durumunda buğday ve elma gibi bir çok tarım ürününün yetiştirilmesinde ciddi güçlükler ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Araştırmacılar, hastalığın nedenlerini öğrenmek ve gerekli önlemleri almak amacıyla toplu ölümlerin görüldüğü mağaralarda araştırmalarını sürdürüyor.

Ajanslar

Bu haber toplam 968 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri