Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD-Polonya Füze de Anlaştı

15 Ağustos 2008 / 08:54
ABD, füze savunma sisteminin vurucu unsurunu Polonya topraklarına kurmak konusunda Varşova hükümeti ile anlaştı.
Amerika Polonya'nın Baltık kıyılarındaki bir askeri üsse 10 füze yerleştirecek. Washington bunun karşılığında, Polonya ordusunun modernizasyonuna yardım edecek ve ülkenin hava savunmasını güçlendirmesi için Patriot füzeleri konuşlandıracak.

Anlaşmanın, füze savunma sistemini kendine yönelik bir tehdit olarak algılayan Rusya'yı öfkelendireceği tahmin ediliyor.

Moskova daha önce, Amerikan füzelerine ev sahipliği yaptığı takdirde, kendi füzelerini Polonya'ya doğrultacağını açıklamıştı.

Anlaşmanın zamanlaması, Rusya ile ilişkilerin Kafkaslar'daki kriz nedeniyle gergin olduğu bir döneme rastlaması açısından dikkat çekici bulunuyor.

Polonyalı yetkililer, Washinton'un füze kalkanı projesi için Polonya'ya sunduğu teklifin şartlarını son 24 saat içinde oldukça geliştirdiğini ve Varşova'nın birçok talebini yerine getirdiğini söylüyorlar.

Bu talepler arasında Polonya ordusunun ABD tarafından modernize edilmesi, Polonya'ya bir saldırı olması durumunda ABD'nin bu ülkeye yardıma geleceğini garanti etmesi gibi ve füze savunma sistemini desteklemek için Patriot füzelerinin ve uzman Amerikan askerlerinin yardım sağlaması gibi başlıklar bulunuyor.

Füze kalkanı yerleştirme hamlesinin Polonya ile Rusya arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Daha şimdiden Rus Dışişleri Bakanı Polonya'ya düzenlemeyi planladığı geziyi iptal ettiğini açıklamış durumda.

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri