Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3. Dünya Savaşı'nı önleyen icat

30.08.2009 16:18
Sovyetlerin 1949 yılında icat ettiği ve aynı yıl 29 Ağustos'ta Semipalatinsk poligonunda denediği ülkenin ilk nükleer bombasının, üçüncü dünya savaşını önlediği iddia edildi.
İlk Sovyet nükleer bomba hazırlanması çalışmalarında yer alan bilimadamı Arkadi Briş, Rus Ria Novosti ajansına ilk nükleer bombanın icadıyla ilgili anılarını paylaştı. İlk Sovyet nükleer bombanın halefi olan Rus nükleer silahların bugün de dünyanın "barış faktörü" olduğunu iddia eden bilimadamı Briş, "Biz İkinci Dünya Savaşı'nda zafer gününü kutluyorduk. Ama şu hususu da fark etmeye başladık: Elimizde nükleer silah olmadığı sürece biz muzaffer sayılamayız, ABD'nin bu silahla ilgili tekelciliğini yenemeyiz. Demek biz ikinci zaferi kazanmamız gerekiyordu. Ve biz bu görevi yerine getirdik." dedi.

Savaş yıllarında gerilla örgütünde Alman Nazilere karşı savaşan bilim adamı Briş, 1947 yılında ilk Sovyet nükleer bomba hazırlamakla görevli olan 36 bilim adamı arasında yer aldığını de belirtti. Briş, "Enteresan olan, bizim aramızda nükleer konusunda hazır uzmanın bulunmaması idi. Biz konuyla ilgili daha yeni yeni çalışıyorduk." şeklinde konuştu.

"ABD BİZE NÜKLEER BOMBALARLA SALDIRMAK İSTİYORDU"

Amerika'nın nükleer bombalarla SSCB'ye saldırmak gibi gizli planları olduğunu iddia eden bilim adamı Briş, "ABD'nin Sovyet kentlerine nükleer bombalarla saldıracağıyla ilgili elimizde istihbarat bilgileri vardı. Eski lider Jozef Stalin ise savaşın başlayacağından endişe ediyordu. Savaştan zaferle çıkan bir halk olarak nükleer bombayı icat etmemiz gerekiyordu. Çünkü ABD tüm kentlerimizi bombalayarak, yüz binlerce vatandaşımızı yeryüzünden silebilirdi. Zamanımız ise çok az idi." dedi.

"AMERİKA GERİ ADIM ATTI"

Bilimadamı Briş, nükleer silahı icat ederek ABD'nin planlarını altüst ettiklerini belirtti. Briş, "Biz nükleer kalkanı hazırladıktan sonra savaşın artık çıkmayacağını anladık. Çünkü Amerika eğer nükleer savaş başlatsaydı, karşılığını alacağını iyi anlıyordu. Bizim nükleer kalkanımız barışın en önemli faktörü oldu. Buna hep inandık. 60 yıl üzerinden geçti. Eğer nükleer silahımız olmasaydı ne Moskova olurdu ve ne de sizinle oturup konuşabilirdik." diye konuştu.

29 Ağustos 1949 yılında Sovyetler Birliği ilk nükleer silah denemesini Semipalatinsk poligonunda gerçekleştirmişti. 1945 yılında ABD ilk nükleer bombayı icat ederken, dönemin Amerika lideri H.Truman, Stalin'e hitaben "Artık bizim nükleer bombamız var." demişti. Stalin hemen Sovyet yetkililerine nükleer silah hazırlanmasıyla ilgili çalışmalara başlanması talimatında bulunmuştu ve Sovyet bilim adamları dört yıl aradan sonra nükleer silahı icat etmişti
Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri