Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD saldırıyı kınamıyor

28 Aralık 2008 / 08:30
İsrail'in, Gazze Şeridi'ni hedef alan şiddetli hava taarruzunun ardından Beyaz Saray, İsrail'in saldırılarını kınamaktan kaçındı ve saldırıların durmasını talep etmedi. kınamıyor
İsrail'in, Gazze Şeridi'ni hedef alan şiddetli hava taarruzunun ardından Beyaz Saray, İsrail'in saldırılarını kınamaktan kaçındı ve saldırıların durmasını talep etmedi. Ancak sivil kayıpların önüne geçilmesini istedi.

ABD Başkanı George W: Bush'un tatilde olduğu Teksas'ta açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Gorrdon Johnroe, şiddetin durması için Hamas'ın, İsrail'e yönelik roket saldırılarının durması gerektiğini söyledi.

"Filistin halkının geleceğinde rol oynamak istiyorsa Hamas terörist faaliyetlerini bitirmeli" diyen sözcü, İsrail'in, Gazze'de Hamas'ı hedef alırken sivil kayıplara meydan vermemesini istediklerini de belirtti.

Rice HAMAS'ı suçladı

Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İsrail'in bugün Gazze'ye saldırılarından sonra ateşkesi bozan Hamas'ı suçladı.

Rice, yaptığı açıklamada, ABD'nin, İsrail'e yönelik roket ve havan saldırılarını şiddetle kınadığını belirterek, Gazze'de şiddetin yeniden başlamasının sorumlusunun ateşkesi bozan Hamas olduğunu ifade etti.

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin acilen tesis edilmesi gerektiğini söyleyen Rice, ABD'nin ilgili tüm taraflara Gazze'deki masum halkın insani ihtiyaçlarının hemen karşılanması çağrısında bulunduğunu bildirdi.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de Gazze Şeridi'nde “insani krizin” baş göstermesini önlemeyi taahhüt etti. Olmert, yaptığı açıklamada, “Filistin halkıyla değil Hamas ile savaşıyoruz” ifadesini kullandı.
Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri