Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD silahlarına el konuldu

28 Ağustos 2008 / 13:51
Adana'da heyecanlı saatler. ABD'den İncirlik Üssü'ne gönderilen silahlara Adana Havalimanı'nda el konuldu.
ABD'de tamir edilen ve İncirlik Üssü'ne gönderilen uzun namlulu silahlara evrak eksikliği nedeniyle Adana Havalimanı'nda el konuldu.

İncirlik Hava Üssü'nde konuşlu ABD Hava Kuvvetleri 39. Wing Komutanlığına ait aralarında uzun namlulu silahların da bulunduğu çeşitli silahlar, bakım sürelerinin dolması nedeniyle tamir ve onarım için ABD'ye gönderildi. Genelkurmay Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bilgi verilerek yurt dışına çıkarılan silahlar, ABD Hava Kuvvetlerinde bakım ve onarım yapıldıktan sonra Türkiye'ye geri gönderildi.

Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakla İstanbul aktarmalı olarak Adana Havalimanı'na gelen 12 ABD askerinin silahları gümrükten geçirme taleplerine gümrük müdürlüğü ve havalimanı polis ekipleri izin vermedi. Silahlara, yurda girmesi için gereken izin belgelerinde eksiklik bulunduğunun tespit edilmesi üzerine el konuldu.

Silahlarla ilgili açıklama yapan Adana Valisi İlhan Atış, “Türkiye'ye silahla girebilmeleri için gerekli belgelere sahip olmaları gerekir. Ancak evrakta noksanlık olmuş. Bu konu, havalimanında ABD
askerlerine bildirilmiş, onlar kendi komutanlarına, polis ve gümrük görevlilerimiz ise yetkililere konuyu aktarmış. Evraktaki eksikliğin giderilmesi için bekliyoruz. Bu süreçte, muhtelif silahlar Adana Gümrük Müdürlüğü'nde bekletiliyor” dedi.

Atış, havalimanında silahlara el konulması sırasında polis ile ABD askerleri arasında gerginlik yaşandığı iddialarını yalanladı.
Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri