Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD "sınır ötesi" için neler söyledi?

17.06.2010 13:14
Asker, PKK için Kuzey Irak'a girdi değerlendirme ABD'den geldi. İşte Amerika'nın Türkiye değerlendirmesi;

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, güvenlik güçlerince Irak'ın kuzeyine düzenlenen sınırötesi operasyonla ilgili olarak, ''Türkiye'nin, her ülke gibi, terör örgütlerine karşı kendisini savunma hakkının olduğunu'' söyledi.

Crowley, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği günlük basın toplantısında bir gazetecinin, son sınırötesi operasyonda ABD'nin Türkiye ile ne düzeyde işbirliği yaptığı ve iki ülke arasındaki istihbarat paylaşımının devam edip etmediğine ilişkin sorusunu yanıtladı.

BU KONU TÜRKİYE'NİN MESELESİ

Türkiye ve ABD'nin NATO müttefikleri olduğuna işaret eden Crowley, ''Dolayısıyla bilgi paylaşıyor ve sürekli bir temelde işbirliği yapıyoruz. Türkiye'nin giriştiği eylemde (sınır ötesi operasyonda) ABD'nin doğrudan alakalı olduğunu söyleyemem. Bunlar, Türk hükümetini ve Türk halkını doğrudan etkileyen güvenlik meseleleri'' diye konuştu.

Terör örgütü PKK'nın Türkiye için uzun süreden beri devam eden bir sorun olduğuna değinen Crowley, ''Türkiye'nin, her ülke gibi, terör örgütlerine karşı kendisini savunma hakkı var. Bunun nasıl gittiğine bağlı olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ancak eylemin (sınır ötesi operasyonun) arkasındaki nedenleri tabii ki anlıyoruz" dedi.

"PKK'NIN SALDIRILARINA DAYANIYOR"

Türkiye, ABD ve Irak arasında terörle mücadele konusundaki üçlü mekanizmanın hatırlatılması üzerine Crowley, sınır ötesi operasyon kararının, terör örgütü PKK'nın son dönemki saldırılarına dayanarak verildiğine inandığını belirtti.

Terörle mücadele konusu üzerinde Türkiye, ABD ve Irak arasında uzun süredir görüşmeler yapıldığına dikkati çeken Crowley, ''Irak'ın kuzeyinde, PKK gibi grupların faaliyet göstermeye devam etmesine olanak veren bu tür alanların son bulmasını istiyoruz'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1384 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri