Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte! Obama'nın yaptığı tarihi konuşma

07.04.2009 02:43
ABD Başkanı, TBMM'deki konuşmasında Türkiye, İslam ülkeleri ve dünyaya ABD’nin yeni dönem politikalarıyla ilgili mesajlar verdi...


Meclis'te konuşmaktan onur duyduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan ABD Başkanı Barack Obama, iki ülke arasındaki dostluğu ve müttefikliği devam ettirmeyi amaçladığını söyledi. Türkiye ziyareti öncesi G-20 Zirvesi için gittiği Londra'da kendisine, ziyaretini Ankara ve İstanbul'da devam ettirmeyi, bir mesaj vermek için yapıp yapmadığını soranların olduğunu ifade eden Obama, "Buna cevabım çok kolay" diyerek "Evet" dedi. Bu sözler salondan büyük alkış aldı.

Atatürk’e övgü

Anıtkabir'i ziyaret ettiğini ve çok etkilendiğini anlatan Obama, "Çünkü, kendisi tarihin şeklini değiştiren bir liderdir. Ama, Atatürk'ün yaşamına ait en büyük anıt, hiçbir şekilde taştan ya da mermerden inşa edilemez. Kendisinin bıraktığı en büyük miras, Türkiye'nin canlı, laik demokrasisidir" diye konuştu.

Obama, Türkiye ile ABD arasındaki dostluğa işaret ederek Sultan Abdülmecit'in gönderdiği mermer plakaya atıfta bulundu. Beyaz Saray'da pencereden ABD'nin kurucusu Washington'un anıtını her sabah gördüğünü, bu anıtın yapımının çok uzun sürede tamamlanabildiğini anlatan Obama, "Bağımsızlığımızı kazandığımızda bize birçok dost destek oldu. Bunlardan biri de İstanbul'dandı. Sultan Abdülmecid bize bir mermer plaka gönderdi. Bunun üzerinde bir şiir yazılıydı. Dostluğumuzu güçlendirmek için notlar vardı. Üzerinden 150 yıl geçti ve arkadaşlığımız daha da güçlendi" dedi.

Dostluğumuz güçlenmeli

"150 yıldır devam eden dostluğu ve müttefikliği sürdürmek için buradayım. Kore'den Kosova'ya Afganistan'a beraber çalıştık. Yine birlikte çalışarak güçlükleri çözmeliyiz. Geleceğe ve hedeflerimize birlikte ulaşmalıyız" diyen Obama, Türkiye'nin AB üyeliği sürecine de değinerek, "ABD, Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemektedir" dedi. Konuşmasında Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilere de değinen Obama, "Türk ve Ermeni haklarının dürüst açık ve yapıcı şekilde birlikte çalışmalarıdır. Türk ve Ermeni liderlerinin tarihi ve cesur adımlar attığını gördük." diye konuştu. Ortadoğu'da barışı, İsrail ve Filistin Devleti olmak üzere 2 devleti hedeflediklerini anlatan Obama, Türkiye'nin ve ABD'nin İsrail ve Filistin halklarına yardımcı olabileceğini belirtti.

"Irak meselesi ve İsrail - Filistin çatışması bölge için çok önemli unsurlar. Türkiye ve ABD'nin çok önemli çalışmalara imza atması gerekiyor. Bölgede barış sağlanabilirse İran da nükleer silahtan vazgeçebilir. İran'ın geleceğini İran halkı belirleyecek." Konuşmasında terörle mücadeleye yönelik mesajlara da yer veren Obama, Türkiye, Irak ve ABD'nin terörizmle ortak mücadele edeceğini belirtti.

Obama, El Kaide'nin yanı sıra PKK'yı da "terör örgütü" olarak nitelendirdi. ABD'nin Müslüman dünyası ile çatışma içinde olmadığını söyleyen Obama, "Ben de Müslüman bir aileden geliyorum. ABD, Müslüman ülkelerle olan ilişkisini hiç bir zaman koparmayacak. Artık dünyada kutuplaşma siyaseti geçerli değil. Burada önemli önemli olan sorunlara ortak olarak cevap vermemiz. Biz dostluk elimizi herkese uzatıyoruz" dedi.

Türkiye büyük ülke”

"Yangına körükle gitmek" diye bir Türk atasözü bulunduğunu anlatan Obama, "Yangına körükle gidemezsiniz. Güç, tek başına sorunları çözemez. Geleceğe yönelik olarak birlikte çalışmalıyız. Türkiye'nin geleceği konusunda tartışmayı sevenler var. Siz medeniyetlerin ortasında, tarihi dalgalardan etkilenen bir yerdesiniz. Ülkeyi bir yöne ya da diğer yöne çekmek isteyenler olabilir. Ama, bu kişiler şunu anlamıyor: Türkiye'nin büyüklüğü buradan geliyor. Kültürünüzün güzelliği tarihinizin zenginliği ve demokrasinizin gücü, ümitleriniz Türkiye'yi Türkiye yapıyor. Geleceğe de birlikte ulaşmalıyız" diyerek konuşmasını tamamladı.

TBMM Genel Kurulu’nu TBMM Başkanvekili Eyüp Cenap Gürpınar yönetti. TBMM Başkanı Köksal Toptan ile birlikte TBMM Genel Kurul Salonu’na giren Obama’yı milletvekilleri ve liderler ayakta alkışlarla karşıladılar. Dinleyici localarından Obama’ya tezahüratta bulunuldu. Obama Meclis Genel Kurulu’nda 25 dakika süren bir konuşma yaptı. Konuşmasının ardından stenograflar ile tokalaşması dikkat çekti. Obama TBMM Genel Kurulu’ndan ayrılırken Başbakan Erdoğan ile tokalaştı. Obama, kendisiyle tokalaşmak isteyen AK Partili vekillerin elini de geri çevirmedi
Bu haber toplam 2742 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri