Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD yönetimine uyarı

12 Mayıs 2008 / 03:09
ABD yönetimine uyarı: Terör ve İslam'ı birlikte anmayın.

ABD'de yönetime ve resmî görevlilere tavsiye niteliğinde hazırlanan iki raporda, resmî açıklamalarda İslam kelimesinin ve dine ait kavramların, terör ile bir arada kullanılmasından kaçınılması uyarısı yapıldı.

Washington Times gazetesinin haberine göre, raporlarda yönetimden, kamuoyuna açık konuşmalarında başta El Kaide olmak üzere terör örgütlerini, "İslami", "Müslüman" gibi nitelemelerle anmaktan kaçınmaları isteniyor. Raporlar ayrıca, eylemlerden "cihat", teröristlerden "mücahit" gibi İslam'da yeri olan kavramlarla bahsedilmesinin, maksadın aksine terörizmin kendi meşruiyet arayışına hizmet ettiğine dikkat çekiliyor.

Raporlardan birinin hazırlanması sürecinde tartışmalara katılmış adı açıklanmayan bir eski Bush yönetimi yetkilisi, gazeteye verdiği demeçte, "Bush yönetiminde de terörizme karşı bu tür bir dilin kullanılmasından artık kaçınılması konusunda büyüyen bir konsensüs var." dedi. Her iki kılavuz da ABD'de terörle mücadele eden kurumlar arasındaki strateji koordinasyonundan sorumlu olan Ulusal Terörle Mücadele Merkezi (NCTC) tarafından yakın zamanlarda ilgili tüm resmî kurumlara dağıtıldı. Rehberlerde resmî görevliler, El Kaide ve diğer terörist gruplar için, İslami terimler yerine, "şiddet yanlısı aşırılar", "totaliterler", "cinayet topluluğu" gibi tanımlamalar kullanmaları konusunda uyarılıyor. "Terörle Mücadelede İletişim Rehberi; İşe yarar kelimeler, işe yaramayan kelimeler" başlıklı raporda, "Her şeyin başına İslam getirmekten kaçının. Bu ABD'nin terörle değil İslam'la mücadele ettiği zehabına güç veriyor." denildi. Kılavuz raporda, dünya nüfusunun önemli bir kısmının Müslüman olduğuna dikkat çekilerek, "Bu kadar büyük bir nüfusu, maksadı aşacak şekilde soğutmak, sağduyulu bir davranış değil." tespitine de yer verildi. Rehberde, resmî devlet görevlilerine, "El Kaide her ne kadar dinî terimlerle kendini ifade etse ve eylemlerine dinî meşruiyet arayışında olsa da, örgüte sadece kriminal ve terörist bir organizasyon muamelesi yapmalıyız." diye uyarıda bulunuluyor.

"Teröristleri tanımlama terminolojisi; Amerikan Müslümanlardan tavsiyeler" başlıklı ikinci rehberde de kullanılmasından özellikle kaçınılması istenen İslami terimlerin listesi veriliyor. Listenin hazırlanmasında Amerikalı Müslüman toplum liderlerinin ve İslam uzmanlarının tavsiyelerinden yararlanıldı. Rehberde, "cihat" kelimesinin Arapça "Allah yolunda olmaya gayret gösterme" anlamına geldiğine dikkat çekiliyor. İslam dininde savaş dışında pozitif bir anlamı da olan "cihat" kelimesinin kullanılmasının El Kaide'nin eylemlerine dini meşruiyet arayışına hizmet ettiğine vurgu yapılarak, teröristlerden asla "cihadist", "mücahit" gibi kelimelerle bahsedilmemesi isteniyor.

Zaman - Cemal T. Demir

Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri