Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'de Jet Karar

24 Temmuz 2008 / 08:24
ABD'de, 400 bin evsahibini icraya düşmekten ve Fannie Mae ile Freddie Mac'i çökmekten kurtarmayı amaçlayan tasarı, Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.
ABD'de, tutsat (mortgage) kredisiyle ev alan ve geri ödeme zorluğu içindeki 400 bin evsahibini icraya düşmekten, ayrıca tutsat devleri Fannie Mae ile Freddie Mac'i çökmekten kurtarmayı amaçlayan tasarı, Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.

Başkan George W. Bush yönetiminin, daha önce ortaya koyduğu çekincelerinden geri adım atması sonucu yasalaşma yolunda önemli bir aşamayı geçen tasarı, 272'ye 152 oyla kabul edildi ve Senato'ya sevkedildi. Tasarının, Senato'dan da birkaç gün içinde geçmesi bekleniyor.

Yönetimin ve Kongre'deki her iki partinin uzlaşmasıyla hazırlanan tasarıda, kredisini geri ödemekte zorlanan evsahiplerine 3.9 milyar dolar ayrılıyor. Bu tahsis, yönetimin Demokratlar'a verdiği bir ödün oldu. Bush yönetimi, konut sahiplerine değil banka ve bankerlere tahsis istiyordu. Bunun karşılığında yönetim, 2 tutsat devine yardım eli uzatılması konusunda kendisine yetki verilmesi ödününü aldı.

Beyaz Saray, bu tasarıyla ilgili açıklamasında, ''Düzenleme, ülkemizin konut piyasasının ve mali sisteminin istikrarı için, ayrıca kısa süre içinde canlanması (beklenmeyen) genel ekonomi için çok önemlidir'' denildi
Bu haber toplam 744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri