Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den gemilerle ilgili talep gelmedi

20 Ağustos 2008 / 12:54
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a gidiyor. Ziyaret öncesi açıklama yapan Başbakan, "Kafkasya'da kalıcı barış istiyoruz" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Gürcistan'a yardım için iki dev hastane gemisini Boğazlar'dan geçirmek istemesine yönelik medyada çıkan haberleri yalanladı.


Erdoğan, "Şu ana kadar böyle bir talep gelmedi. Gelirse ilgili kurumlarımızla değerlendirir ona göre karar veririz. Bunlar dedikodudan ibaret." dedi.


Azerbaycan'a hareketinden önce basın açıklaması yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyaretine ilişkin değerlendirmede bulundu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev ile bölgedeki son gelişmeleri değerlendireceklerini belirten Erdoğan, "Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra, ağırlıklı olarak sün dönemde Güney Osetya'da başlayan gelişmeler ve son durumu değerlendireceğiz. Türkiye olarak bölgeye yönelik bir çıkış, bir çözüm olarak sunduğumuz Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'nu görüşeceğiz. Gürcistan'daki son durum, Kafkasya'da barış, güvenlik ve istikrarın acil olarak tesis edilmesindeki ihtiyacı teyit etmektedir. Bölgedeki kalıcı barış ve istikrarın tesis edilmesi konusunda ülke olarak hayati çıkarlarımız var. Bölgenin ortak yararına katkı sağlayacak mekanizma önemli. Moskova ve Tiflis ziyaretleri sırasında taraflara; Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'nun, sürdürülebilir barış ve istikrarı tesis edebilecek bir platform olduğunu anlattık. Gerek Rusya'ya, gerekse Gürcistan böyle bir platformda yer alabileceklerini söylediler, her iki taraf da öneriye olumlu yaklaştı. 5 ülkeyi kapsayan platformun bir an önce alt yapısını ve çatısını oluşturma gayreti içerisindeyiz." şeklinde konuştu.


Ermenistan ile yapılacak görüşmelerin sorulması üzerine Erdoğan, "Ermenistan ile görüşmeler yapılacak. Bu hafta içerisinde Dışişleri Bakanımız Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşme yapacak. Bu görüşmenin ardından Ermenistan'la yapacağımız görüşme belli olacak." dedi.İran ile Türkiye arasındaki enerji anlaşmaları konusundaki bir soruya Erdoğan, "İran'la enerji konusunda anlaşmalarımız var. Şu anda daha değişik adımlar atmaya çalışıyoruz. Enerji nakil hatlarının kullanılmasıyla ilgili çalışma kararı alındı. Bu yatırımlar da başlamış vaziyette. Elektrik enerjisine yönelik çalışmalar başlatıldı, karşılıklı anlaşmalar yapıldı. Çevrim santrallerinin kurulmasına yönelik adımların atılması yönünde bakanlarımız arasında karar alındı. Doğalgazla ilgili başlayan süreç, elektrik enerjisiyle devam ediyor. İran ve Türkiye arasında kış aylarında yaşanan sıkıntıyı gidermek için güneyden Türkiye'ye doğalgaz naklini sağlayacak çalışma başlatıldı." şeklinde cevap verdi.


Başbakan Erdoğan son olarak, ABD'nin Gürcistan'a yardım için iki dev hastane gemisini Boğazlar'dan geçirmek istemesine yönelik medyada çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, "Montrö antlaşması belirleyici bir antlaşmadır. Türkiye olarak bölgenin huzur bölgesi olması yönünde yükümlülüğümüz var. Böyle bir talebin olması halinde bunları en ince detaylarına kadar değerlendirir, görüşürüz. Bu konuda bize yapılmış bir müracat yok. Bunlar dedikodudan ibaret." diye konuştu.

Bu haber toplam 1334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri