Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den istihbarat havuzu talebi

29 Mayıs 2008 / 08:15
Amerika, Türkiye'den istihbarat havuzuna katılmasını istedi.

ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, dün İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı ziyaret etti.

Chertoff'un, terör örgütleriyle ilgili istihbaratları 'anlık paylaşmak' için kurulan ortak veri bankasına Türkiye'nin de girmesini istediği öğrenildi. FBI'ın ortak veri bankasıyla ilgili hazırladığı taslak daha önce ABD Büyükelçiliği tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilmişti. ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff, Atalay'ın yanı sıra Adalet, Milli Savunma, Dışişleri bakanları ve Genelkurmay yetkilileri ile de bir araya gelecek. ABD'li bakanın bugün Türkiye'den ayrılması bekleniyor. Konuk bakanın ana gündem maddesini ise terörle mücadelenin oluşturduğu belirtiliyor. ABD'li bakan, bu amaçla ABD'de Terörist Tarama ve İzleme Merkezi olarak adlandırılan havuza Türkiye'nin de dahil edilmesini istedi. ABD, bu amaçla oluşturduğu istihbarat havuzunu İngiltere ve İtalya gibi Avrupa ülkeleriyle ortaklaşa kullanmaya başladı.

ABD Terörist Tarama ve İzleme Merkezi, bir nevi İnterpol bülteni gibi çalışıyor. Şüphelilerin isimleri, fotoğrafları, pasaport numaraları, kod adları veya sahte isimleri bu bültene giriyor. Havuzda adı bulunan kişiler, uçağa binse bile tespit edilip indiği ülkede izleniyor. Şüpheliler, dünyanın herhangi bir ülkesinde, kredi kartı kullansa, bankadan para çekse, telefon görüşmesi yapsa, sistem onu tespit edip izliyor. Şüphelilerin görüştüğü kişiler de takip edilebiliyor. Türkiye, bu havuza girerse ABD, İngiltere, İtalya gibi ülkelerin listeye koyduğu binlerce kişiden haberdar olacak. ABD böylelikle, PKK'yla mücadele amacıyla generaller seviyesindeki işbirliğinin ardından Türkiye'ye terörle mücadele için yeni bir ortaklık teklif etmiş oldu.

FBI, daha önce de Türk polisine PKK terör örgütü ve El Kaide ile ilgili istihbaratları 'anlık paylaşmak' için ortak veri bankası kurmak istediğini bildirdi. Bu amaçla FBI, Emniyet'e 5 sayfalık 'çok gizli' kaydıyla bir anlaşma taslağı sundu. Taslak, FBI ile Türk polisi arasında terör örgütlerine yönelik 'istihbarat havuzu' kurulması önerisini içeriyor. Söz konusu taslağa göre her iki ülke polisi arasında terör suçlarından aradığı şüpheliler hakkında ortak bir veri bankası kurulacak. PKK, Hizbullah ve El Kaide gibi terör örgütleri hakkındaki tüm bilgiler bu 'veri bankası'na girilecek. Terör örgütlerinden her iki ülkeye dönük herhangi bir tehditten şüphelenildiğinde ve istihbarat alındığında bilgiler veri bankası aracılığıyla anında paylaşılacak. Veri bankası oluşturulması ve istihbarat paylaşımını öngören taslak için Genelkurmay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Dışişleri Bakanlığı'nın görüşleri bekleniyordu. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, ABD'nin teklifine şimdilik temkinli yaklaşıyor. Üst düzey kaynaklar, kişisel verilerin korunmasına dair kanunun çıkmadan terör istihbarat havuzuna dahil olmanın uygun olmayacağını savunuyor.

Zaman - Sedat Güneç

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri