Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den itiraf geldi

23 Mayıs 2008 / 09:55
Terörle savaşta ABD'nin pili bitti.

Amerika'nın yürüttüğü terörle mücadele programı ile ilgili bugüne kadarki en karamsar itiraf ABD Savunma Bakanı Gates'ten geldi. Gates 'Artık başta El Kaide olmak üzere İslami örgütlerle başedemiyoruz' dedi.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates ABD'nin terörle mücadele programıyla ilgili bugüne kadar yapılan en karamsar açıklamada bulundu. Gates 'Artık El Kaide ve benzeri İslami örgütlerle başedemiyoruz.' dedi. Amerikan Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki bir toplantıda yaptığı konuşmada Gates, İslami örgütlere karşı ilk aşamada elde ettikleri başarının, bu örgütlerin bağımsız birimlerden oluşan daha dağınık bir yapıya geçmelerine yol açtığını ve böylece bu grupları yenmenin güçleştiğini söyledi. Gates, “Bu operasyonların başlarında elde edilen, komuta ve kontrol merkezlerinin imhası ve sığınakların ele geçirilmesi gibi başarılar, sadece taşeron yöntemine geçmiş ve şebekeleşmiş, dağınık bir düşman ve katı bir hiyerarşiye bağlı olmayan bir ideolojik hareket doğmasına yol açtı” dedi.

NÜKLEER TERÖR RİSKİ

“El Kaide, doğrudan emir vermeden şiddet yaratabilen, başlı başına bağımsız bir güç haline geldi” diye konuşan Gates, bu tür grupların kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer ya da siber silahları kullanmaları riskinin giderek arttığını da vurguladı.

Kaynak:
Bu haber toplam 754 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri