Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den krize karşı radikal adımlar

19 Eylül 2008 / 19:00
ABD'yi sarsan mali krize karşı planı hazırlayan ABD Hazine Bakanı Paulson, ABD için tehlike yaratan likit olmayan varlıkları elden çıkartacaklarını söyledi.
ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, krizi sona erdirmek için cesur yaklaşım gerektiğini söyledi.

Paulson, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'yi sarsan mali krizin yarattığı sorunlara çözüm bulacak plan konusunda anlaşmaya varmak için hafta sonu Kongre yetkilileriyle çalışmayı planladığını söyledi.

Kongre'nin onaylamasını istediği, ''yeni sorunlu varlık kurtarma programı''nın, bir yandan mümkün olduğu kadar vergi verenleri korurken diğer yandan beklenen etkiyi yapabilmesi gerektiğine dikkati çeken Paulson, ''Mali kurumların başarısızlıkları sürerken ve donmuş kredi piyasaları ekonomik genişlemeyi finanse edemezken bu cesur yaklaşımın, Amerikaailelere alternatiflerden daha az maliyeti olacağından eminim'' dedi. Paulson, ''Bütün Amerikalıların mali güvenliği, sağlam basılmasına, mali kurumlarımızı düzeltme kabiliyetimize bağlı'' diye konuştu.

ABD'de devlet destekli tutsat (mortgage) devleri Fannie Mae ve Freddie Mac'in, konut sektörüne destek sağlamak amacıyla tutsat destekli menkul kıymetler alımlarını artıracağını ifade eden Paulson, Hazine'nin de konut ve kredi krizinden zarar gören tutsat destekli menkul kıymetler satın alımı programını genişleteceğini belirtti.

ABD yönetiminin mali istikrarı sağlamak amacıyla mali kurumlara zarar veren varlıkları elden çıkarmak için yüzmilyarlarca dolar harcaması gerektiğini ifade eden Paulson, ''Federal hükümet, mali kurumlarımıza ağır yük bindiren ve ekonomimizi tehdit eden bu likit olmayan varlıkları kaldırmak için bir program uygulamalı'' dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri