Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den suç bastırma parası

ABD'nin Aralık-Ocak aylarındaki İsrail saldırıları sırasında büyük tahribata uğrayan Gazze Şeridi'ne 900 milyon dolar dolayında yardım yapmayı planladığı bildirildi.
New York Times gazetesinde yayımlanan habere göre, Obama yönetimi yetkilileri, yardımın Hamas'a verilmeyeceğini; sivil toplum örgütleri ve Birleşmiş Milletler'a bağlı örgütler aracılığıyla, Gazzelilere iletileceğini belirtiyorlar.

Washington Hamas grubunu terör örgütü olarak tanımlıyor. Önceki Bush yönetimi, Hamas ile herhangi bir resmî ilişkiye girmeyi reddetmişti.

New York Times, Gazzelilere yapılacak yardımın gelecek hafta, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın katılacağı, Mısır'ın Şarm el-Şeyh kentinde düzenlenecek "Filistin'e bağış' konferansı sırasında resmen açıklanacağını yazıyor.

Sözkonusu bağış konferansında, İsrail'in saldırıları sırasında büyük bir yıkıma uğrayan Gazze'nin onarılması için 2 milyar dolar toplanması hedefleniyor.

ABD'nin göndereceği 900 milyon doların bir kısmının Batı Şeria'daki Filistin yönetimine aktarılacağı kaydediliyor.

Ancak gazete, Washington'daki araştırma kurumu Century Foundation'da görevli Daniel Levy'nin, "Obama yönetimince verilecek paranın çoğu Gazze'ye gidecek olsa bile, İsrail sınır kapılarını açmadıkça pek işe yaramayacak. İyi bir çaba ama malzemeler Gazze'ye giremezse bu parayı harcamak mümkün olmayacak. Bundan sonraki açama, sınır geçişlerinin açılması. Bunu gerçekleştirmekse, yalnızca bir çek yazmakla olmuyor." dediğini de aktarıyor.

Ross, Clinton'a özel danışman oldu

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Körfez bölgesi ve Güneybatı Asya konularında özel danışmanlığı görevine, deneyimli diplomat Dennis Ross'u atadı.

Dışişleri bakanlığı, iki savaşın yaşandığı bölgede Ross'un Amerika Birleşik Devletleri'nin karşı karşıya kaldığı zorluklar konusunda stratejik danışmanlık hizmeti verecek.

Ross, eski Orta Doğu temsilcilerindendi ve hem Bill Clinton, hem de George Bush yönetimlerinde Arap-İsrail barış girişimlerinde önemli rol oynamıştı. (BBCTurkish)


Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri