Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den Türkiye'ye Kritik Ziyaret

16 Temmuz 2008 / 11:27
Türkiye Washington'dan son derece kritik ve sürpriz bir ziyaretçiyi ağırlayacak.
Hürriyet'in haberine göre, ABD Başkanı George Bush'un, en yakın çalışma arkadaşı, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, perşembe günü Ankara'ya gelecek.

Ankara'ya günübirlik ziyarette bulunacak olan Hadley, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek.

Hadley'in ziyaretinin en dikkat çeken noktası, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na saldırının hemen ardından gerçekleşecek olması. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, saldırıyı “terörist eylem” olarak nitelendirmiş ve Türkiye ile teröre karşı mücadelede işbirliğinin süreceğini söylemişti.

Hadley'in ziyareti sırasında da, başta El Kaide ve PKK olmak üzere, terör örgütleriyle mücadele konusu ele alınacak.

Ancak Bush'un “en yakın çalışma arkadaşı” konumundaki Hadley'in ziyaret sırasında, Türkiye'deki iç politika durumu hakkında da “ilk elden bilgi alma fırsatı bulacağı” ifade ediliyor.

İRAN DA GÖRÜŞÜLECEK

Türk yetkililer, ABD ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüşmelerde ayrıca İran konusunun da açılmasını bekliyorlar. Son dönemde ABD'nin İran'a sınırlı bir saldırı hazırlığı içinde olduğu yolunda spekülasyonlar artmış, Tahran yönetiminden de bu konuda sert açıklamalar gelmeye başlamıştı.

Hadley'le ayrıca, enerji konuları ve Irak'taki sorun durumun da ele alınması bekleniyor.

ERMENİSTAN MESAJI

Stephen Hadley'in ziyareti sırasında ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasında “yakınlaşma için adım atma” çağrısında bulunması da bekleniyor. Washington yönetimi, Türkiye'ye 22 Temmuz seçimleri, Ermenistan'da ise son devlet başkanlığı seçimlerinin ardından, her iki ülkeye de, “yeni bir yakınlaşma süreci başlatma” telkinlerinde bulunmaya başlamıştı.

ABD ULUSAL GÜVENLİK

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkililerle biraraya gelecek.
Görüşmelerde Türk-Amerikan ilişkileri, terörle mücadele alanındaki işbirliği ile İran'ın nükleer programı ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler gibi bölgesel konuların ele alınması bekleniyor.

Stephen Hadley, Başkent'e bu ay içinde ABD'den gelen 2. üst düzey ziyaretçi olacak. Temmuz başında da ABD Genelkurmay 2. Başkanı James Cartwrigt Ankara'ya gelmişti.

GÖRÜŞMENİN AYRINTILARI GİZLİ TUTULACAK

Bush'un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley'in Ankara'ya yapacağı bu ziyaretteki görüşme ayrıntıları gizli tutulacak. Sızan bilgilere göre görüşmelerde İran konusunun gündeme geleceği öğrenildi.
Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri