Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'den Yahudilere operasyon

24.07.2009 16:21
ABD'de aralarında siyasetçi ve hahamların bulunduğu 40'tan fazla kişi FBI tarafından tutuklandı
ABD, aralarında hahamların, siyasetçilerin ve üst düzey yetkililerin olduğu 40'tan fazla kişinin tutuklandığı FBI tarafından gerçekleştirilen dev yolsuzluk ve para aklama operasyonuyla çalkalanıyor.

Yolsuzluk ve para aklamaya ilişkin 10 yıldır sürdürülen soruşturmanın sonucu olarak New Jersey eyaletinde ve New York kentlerinde belirlenen onlarca bölgeye üç yüz FBI ajanı tarafından baskın düzenlendi, 44 kişi gözaltına alındı.

New Jersey eyaletinden üç belediye başkanı ve eyalet meclisinden iki üye tutuklananlar arasında. Gözaltına alınanlardan bazıları böbrek kaçakçılığı ile suçlanıyor.

Savcılar, tutuklamaların 'iki hatta devam eden' bir soruşturma kapsamında gerçekleştiğini kaydetti. Savcı Ralph Marra gazetecilere yaptığı açıklamada 29 kişinin 'kamu yolsuzluğu' soruşturması kapsamında gözaltına alındığını bunlar arasında siyasetçilerin de bulunduğunu açıkladı.

Diğer taraftan, 15 kişinin uluslararası para aklama suçlamasıyla tutuklandığı belirtiliyor. Bunların arasında hahamlar da bulunuyor. Polis tutuklananlardan bir kişinin on yıldır İsrailli bağışçılardan böbrek alarak başkalarına sattığını belirtiyor. Böbreklerin çaresiz insanlardan 10 bin dolara alınıp, 160 bin dolara satıldığı ifade ediliyor.Dosya:/dosya/icerik/090724-111044-haham1.jpg

HAHAMLAR KARA PARA AKLIYORDU

Yetkililer, soruşturmanın esas olarak New Jersey ve New York'ta hahamlar tarafından kontrol edilen yardım dernekleri aracılığıyla milyorlarca dolarlık kara para aklayan bir şebekeye odaklandığını kaydediyor. Bunlar arasında Brooklyn ve New Jersey'deki Suriyeli Yahudi toplumundan bir grup hahamın bulunduğu belirtiliyor.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan yetkililer ise New Jersey'de inşaat sektöründeki gelişmeyle ilgili olarak yolsuzlukla suçlanıyor. New Jersey eyaletinin en önemli kent ve kasabalarının belediye başkanlarının yanı sıra eyalet meclisi üyeleri Harvey Smith ve Daniel Van Pelt tutuklananalar arasında.

İlerleyen günlerde yeni tutuklamaların yapılabileceği belirtiliyor.
Bu haber toplam 1336 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri