Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'de 'küresel kriz' çatlağı: İngiltere ile Almanya rekabeti derinleşti

05 Aralık 2008 / 17:10
Bağımsız hareket eden İngiltere, krizde AB'ye sığınırken, Almanya'da birlikten siyasi ve ekonomik uzaklaşma gözleniyor
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy ve Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, ekonomik krize karşı alınacak önlemleri konuşmak için Avrupalı işadamlarıyla biraraya geliyor. Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik daralmayı önlemek için alınacak önlemlerin masaya yatıralacağı toplantıya Alman Başbakanı Angela Merkel ise davet edilmedi.

Merkel geçtiğimiz haftalarda ekonomik krize karşı yeterli önlem almadığı gerekçesiyle Avrupa Birliği üyelerinden yoğun eleştiriler almıştı. İngiliz yetkililerin, Avrupa`nın en büyük ekonomik gücü olarak gördüğü Almanya`nın bu tutumundan rahatsız olduğu biliniyor.

Sarkozy de Merkel`in hazır bulunduğu bir toplantıda durumu değerlendirirken `Almanya düşünüyor, Fransa harekete geçecek` diyerek Alman Başbakanı`nı eleştirmişti.

Alman yetkililerse Merkel`in davet edilmemesinin Almanya`ya karşı bir hakaret olmadığını savunuyor. Alman hükümet sözcüsü Ulrich Wilhem `sonuçta eğer bu toplantıdan, Almanya`nın daha önce kabul ettiği tedbirler dışında birşey çıkması delilik olur` ifadesini kullandı.

Almanya` nın ekonomik kriz karşısında aldığı `dikkatli` tavır, birçok Avrupa Birliği üyesi ülke tarafından eleştirilere hedef oluyor.

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung`un haberine göre. İngiltere, İspanya, İtalya, Avusturya ve Hollanda gibi ülkeler ekonomisi daha güçlü olan Almanya`yı yeterince hızlı davranmamakla suçluyor.

Londra`daki bu toplantı 11-12 Aralık tarihlerinde Brüksel`de yapılacak olan Avrupa Birliği zirvesinin hemen öncesine rastlamasıyla da dikkat çekiyor. Zirvede Avrupa Komisyonu`nun ekonomiyi güçlendirmek için üye ülkelere yapmayı planladığı 220 milyar avroluk yardım paketi görüşülecek.

İngiltere ve Fransa daralan Avrupa ekonomisini rahatlatmak için hazırlanan bu plana destek verirken, Almanya AB ekonomisi için yardım yapmayı reddediyor.

AB`nin üç büyük üyesi arasında yaşanan bu anlaşmazlık birlik içinde yeni bir kriz olarak yorumlanıyor.

AB`nin dönem başkanlığını yapan Fransa, ve bir sonraki dönem halefi olacak İngiltere, Almanya`nın itirazına rağmen ekonomik yardım paketinin AB Komisyonu`nda kabul edilmesi için birlikte çalışıyor.

Alman Başbakanı Merkel ise Berlin`de yaptığı son açıklamada ülkesinin `yaşanmakta olan saçma para harcama yarışına` dahil olmayacağını söyledi.

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren önemli iş kollarının temsilcilerinin de davet edildiği Londra`daki toplantı Pazar günü yapılacak.

Avrupa'da daha önce İngilizler, mali politikalarını, büyük ekonomi olduklarını ileri sürerek, birliğe entegre etmemişlerdi. İngiltere halen AB para birimi avro'yu değil kendi para birimi sterlin'i kullanıyor. Ama son küresel krizden sonra İngiltere içinde, AB ile aynı ekonomik politikanın takip edilmesini isteyenler çoğalırken, hükümet de birlik ile beraber hareket etmeye başladı.
Bu haber toplam 2254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri