Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'den Türkiye'ye "no" Hırvatistan'a "yes"

10 Kasım 2008 / 19:48
"Hırvatistan,Türkiye'den hızlı ilerleme kaydettiği için tarih verildi."
Hırvatistan'a müzakereleri tamamlamak için 2009 tarihini veren ancak aynısını Türkiye için yapmayan Avrupa Birliği'nden konuya ilişkin açıklama geldi.

Komisyon yetkilileri durumu, "Hırvatistan'a verilen tarih bu ülkenin Türkiye'den çok daha hızlı ilerleme kaydetmiş olması" sözleriyle değerlendirdi.

Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'in Sözcüsü Christina Nagy, Balkan Ülkeleri İlerleme Raporu'nda Hırvatistan'a müzakereleri tamamlamak için 2009'a kadar yol haritası çizdiklerini dile getirdi.

Nagy, bunun neden Türkiye için de yapılmadığı sorularını ise "Bu fark kesinlikle siyasi nedenler veya nüfus farkından kaynaklanmıyor, çifte standart yok. Hırvatistan içinde çıkan siyasi engeller reform sürecinde yavaşlamaya neden olmadı. Türkiye 8 başlık açabilmişken Hırvatistan 21'ni tamamladı bile" sözleriyle yanıtladı.

Nagy, bu nedenlerden dolayı Hırvatistan için tarih belirlediklerini, ancak Türkiye için tarih vermenin spekülasyon olacağını kaydetti.

Sözcünün "Türkiye'nin altyapısın tamamladığı fasıllar neden açılmadı?" sorularını yanıtsız bırakması ise dikkat çekiciydi.
Kaynak:
Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri