Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AB'den vize kolaylığı için ilk sinyal

23.06.2010 00:12
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Sureci zirvesinin ilk gününde yoğun diplomatik temaslarda bulundu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün temasları çerçevesinde bir araya geldiği Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule “AB üyeliğinin somut faydasının aday ülkelerin vatandaşlarına gösterilmesi gerek” diyerek AB”nin Türkiye’ye vize uygulamasında kolaylaştırmalara gidilmesi yönünde ilimli bir mesaj verdi.

İki isim Fule’nin göreve gelişinden bu yana ilk kez bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’nin AB üyelik sürecinin gündemin en önemli maddesini oluşturduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı’nın, AB’nin Türkiye için stratejik bir hedef olduğu konusunda toplumsal mutabakatın geçerli olduğunun altını çizdiği ve “dönemsel meselelerin stratejik meselelerle karıştırılmaması gerektiğini” ifade ettiği bildirildi.

Gül’ün “Müzakere sürecinde is yapacak olan Türkiye’dir. AB ise Türkiye’yi takip ve teşvik etmelidir. Türkiye her alanda AB standartlarına ulaşmalıdır” dediği kaydedildi.

AB TAAHÜTLERINE SADIK

Fule ise AB’nin taahhütlerine sadik olduğunu ve Türkiye’ye ayni yolda beraber yürüdüğünü dile getirdiği ifade etti.

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi, “AB üyeliğinin somut faydasının aday ülkelerin vatandaşlarına gösterilmesi gerek” diyerek Türkiye’yle AB arasında vizeler konusunda bir kolaylık uygulanabileceğinin mesajını verdi

Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri