Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'li dev sigorta şirketi batıyor

17 Eylül 2008 / 13:09
Dev sigorta şirketi AİG batmak üzere. Kaygılanan Amerikan hükümeti acil planı devreye soktu.
Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası, sigorta devi American Insurance Group AIG 'nin iflasını önlemek üzere devreye girdi.

AIG, dünyanın da en büyük sigorta şirketlerinden

Dün yürütülen yoğun görüşmeler ardından Merkez Bankası şirkete yaklaşık 85 milyar dolar kaynak sağladı. Bunun karşılığında şirketin yüzde 80 hissesini teminat olarak kabul etti.

BBC'nin haberine göre 85 milyar dolarlık kredinin 24 ay vadeli olacağı açıklandı. Hükümet, hissedarlara temettü ödemelerini de veto edebilecek.

Mali piyasalardaki çalkantı sonrası hisse senetleri bir ara yüzde 70'den fazla değer yitiren ülkenin en büyük sigorta şirketi AIG, ayakta kalma savaşı veriyordu.

Merkez Bankası, konuyla ilgili açıklamasında bu adımı; hem Amerikan ekonomisi hem de küresel ekonomiye zarar verebilecek bir durumu engellemek üzere attığını bildirdi.

AIG, yatırım bankası Lehman Brothers'ın iflası ardından, risk altındaki bir diğer kuruluş olarak görülüyordu ancak iflasının piyasalarda Lehman'dan iki kat büyük bir sarsıntı yaratabileceği konuşuluyordu.

Varlıkları bir trilyon dolar olarak değerlenen ve 130 ülkede pek çok farklı piyasada işlemleri olan AIG hisseleri, Pazartesi yüzde 60 değer kaybetmişti.

Dün bir ara %70 düşüş gösteren, ardından toparlanan şirket hisseleri günü %21 kayıpla kapattı. Şirketin iflastan kurtarılması ardından Uzak Doğu'da borsalar güne değer kazanarak başladı.

SİGORTA ŞİRKETİ DEMEK YETERSİZ

AIG'yi tanımlamak için 'sigorta şirketi' demek yetersiz kalıyor. Şirketin hayat, emlak ve kaza sigortası kolları ve uçak leasing'i gibi faaliyetlerinden sorumlu birimleri aslında kârlı durumda.

Ancak şirket konut kredisi sektöründeki krizden etkilenen çok sayıda banka ve yatırım fonuna reasürans sağladığı için, onların açıklarını kendisi kapatmak durumunda.

Şirkete New York eyaleti yetkililerinin girişimiyle Pazartesi günü 20 milyar dolarlık ek kaynak olanağı sunulmuştu ancak bunun yeterli olmadığı anlaşılıyor.

Küresel piyasalardaki son çalkantıya, ABD'nin en büyük dördüncü bankası Lehman Brothers'ın batması yol açmıştı.

ABD'deki belirsizlik Avrupa ve Asya piyasalarında da değer kayıplarının sürmesine yol açarken, Moskova borsasının son 10 yılın en ciddi düşüşlerini yaşaması ardından işlemler bir süre askıya alındı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1634 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri