Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ABD'li Müslümanlardan Kongre

29 Ağustos 2008 / 12:24
Amerika ve Kanada'daki on binlerce Müslüman bu hafta sonu Ohio Columbus'ta bir araya gelecek.
Amerika ve Kanada'daki on binlerce Müslüman bu hafta sonu Ohio Columbus'ta bir araya gelerek, ruhsallık, toplum hizmeti, ekonomik kalkınma, aile, İslami bankacılık ve sosyal yardım gibi önemli konuları konuşacaklar.

Bu sene 29 Ağustos-1 Eylül arası 45'ncisi yapılacak Kuzey Amerika İslam Birliği Kongresi'nin (ISNA) teması değişim olacak.

40 binden fazla Müslüman'ın katılımının beklediği Kongre'nin başlığı “Ramazan… Değişim Zamanı” başlığını taşıyacak.

Müslüman erkek, kadın ve çocuklar Amerikan kimliği ihtiyacı ve Müslüman organizasyonlar Amerika'ya değişimle ilgili ne getirebilir konularını tartışmak için etkileşimli oturumlara katılacaklar.

Cemal Badavi, Hamza Yusuf, Sait Shaker gibi ünlü alimlerin yanında Kongre Üyesi Keith Ellison gibi politikacılar, Dr. John Esposito gibi akademisyenler ve Dr. Yakup Mirza gibi iş adımlarını dinleme fırsatı bulabilecekler.

Kongre'de 500 stantlık fuaye alanı, düğün salonu, İslami sanat sergisi, film festivali ve Ku'an okuma yarışması gibi etkinlikler de yer alacak.

31 Ağustos Pazar gecesi ISNA, Şeyh Abdülkerim Edghouch'un imamlığında Amerikan tarihinin en büyük Teravih namazını organize edecek.

Amerika'da nüfusunun yüzde 3'ünde azını oluşturan 6-7 milyon Müslüman yaşıyor.

Daha iyi bir dünya için

Başkan Ronald Reagan hükümeti sırasında Amerika'nın ilk Müslüman büyükelçisi ve önde gelen Müslüman alimlerden Dr. Robert Dickson Crane, kongrenin çağdaş vicdan konularını adresleyen Müslüman düşüncesinde değişim ihtiyacıyla ilgili temasıyla aynı fikirdi. Crane, TIMETURK'e şöyle konuştu: “ISNA ve Amerika'daki Müslümanların görevi, Amerikalıları hemşerilerine barışı, refahı ve özgürlüğü şefkatle yayarak dünyayı değiştirmek için yardımcı olmaktır”.

Müslüman Öğrenci Birliği gibi birçok gruba ve ABD ve Kanada'daki yüzlerce camiye şemsiye organizasyon görevi üstlenen ISNA, neredeyse 30 yıldır hizmet veriyor.

ISNA Başkanı Ingrid Mattson, çağdaş Müslüman düşüncedeki değişimi yansıtıyor. Böylesi büyük bir İslami organizasyonun başındaki ilk İslam'ı seçen Kuzey Amerika doğumlu kadın.

1980'lerin başlarından beri kongreye katılan Dr. Crane, organizasyonun rolünü övdü: “ISNA, tüm farklı etnik kökenden ve düşünce okulundan gelen Müslümanların Amerikan toplumuna entegrasyonuna yardımcı olmakla çok önemli bir rol oynadı. Bu Müslümanlar, dünya için daha iyi bir gelecek için İslam ve Amerika'nın en iyisiyle bir sinerji yaratabilirler”.


Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri